Radchenko: Zenitda yoshlar kam o‘yin olishining sababi
Sobiq futbolchi Dmitriy Radchenko Sankt-Peterburgning Zenit jamoasida yosh futbolchilarga kam o‘yin amaliyoti berilishining sabablari haqida fikr bildirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, jamoa bosh murabbiyi Sergey Semak klub rahbariyati tomonidan belgilangan maqsadlarga amal qiladi. Ularning asosiy vazifasi barcha sovrinlar uchun kurashishdir.
Shunday sharoitda murabbiy natijani xavf ostiga qo‘yib, tajriba uchun yosh futbolchilarga ko‘p imkoniyat bermaydi va ishonchli o‘yinchilarga tayanadi. Radchenko Zenitda yetarlicha iste’dodli yoshlar borligini, ammo ular asosiy tarkibga kirishdan oldin ko‘proq o‘yin amaliyotiga muhtoj ekanligini ta’kidladi.
U yosh futbolchilarning akademiyadan keyin darhol asosiy jamoaga qo‘shilmasligi tabiiy hol ekanini aytdi. Bu yoshda o‘yin amaliyoti juda muhim, zaxira o‘rindig‘ida o‘tirish esa foydasiz hisoblanadi.
Rossiya Premyer Ligasi 11-turidan so‘ng, Neva sohillaridagi klub jadvalda to‘rtinchi o‘rinni egallab, 20 ochko jamg‘argan. Radchenko fikricha, yosh futbolchilarga ko‘proq imkoniyat berilishi ularning rivojlanishi uchun muhimdir, biroq hozirgi vaziyatda murabbiy jamoaning umumiy natijalarini ustuvor deb biladi.

Радченко: Причина того, что молодые игроки в Зените получают мало игрового времени
Бывший футболист Дмитрий Радченко высказался о причинах, по которым молодым футболистам в команде «Зенит» из Санкт-Петербурга предоставляется мало игровой практики. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, главный тренер команды Сергей Семак действует в соответствии с целями, установленными руководством клуба. Их основная задача — бороться за все трофеи.
В таких условиях тренер не рискует результатом и не даёт много возможностей молодым игрокам ради экспериментов, опираясь на надёжных футболистов. Радченко отметил, что в «Зените» достаточно талантливой молодёжи, но им необходимо больше игровой практики, прежде чем войти в основной состав.
Он также сказал, что естественно, что молодые футболисты не присоединяются сразу к основной команде после академии. В этом возрасте игровая практика очень важна, а сидеть на скамейке запасных — бесполезно.
После 11-го тура Российской Премьер-Лиги клуб с берегов Невы занимает четвёртое место в таблице, набрав 20 очков. По мнению Радченко, предоставление большего количества возможностей молодым футболистам важно для их развития, однако в текущей ситуации тренер считает приоритетом общие результаты команды.