Klopp Germaniyada yosh futbolchilar uchun yangi liga yaratmoqda
Yurgen Klopp Germaniyada yangi yoshlar ligasini tashkil etish tashabbusi bilan shug‘ullanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu loyiha yosh futbolchilarning professional darajaga o‘tishini osonlashtirishga qaratilgan. U21 ligasi orqali iqtidorli futbolchilarga Bundesligaga chiqishdan oldin tajriba orttirish imkoniyati berilishi rejalashtirilgan.
Klopp ushbu loyihada Germaniya Futbol Ligasi (DFL) tomonidan tuzilgan maxsus ekspertlar guruhida faoliyat olib bormoqda. Ushbu guruh tarkibiga jahon chempioni Sami Xedira, «Ayntraxt» sport rahbari Markus Kryoshe, DFL rahbari Mark Lens va Germaniya Futbol Federatsiyasi (DFB) sport direktori Andreas Rettig kabi tajribali mutaxassislar kirgan.
Bu loyiha Germaniya futboli uchun muhim ahamiyatga ega, chunki statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Germaniya yosh futbolchilari uchun katta futbolga yo‘l ochish tobora qiyinlashmoqda. Masalan, Yevropadagi eng samarali 100 ta futbol akademiyasi orasida Germaniyadan atigi 9 ta klub bor.
Shuningdek, Bundesligada o‘yin daqiqalarining aksariyati xorijdan sotib olingan futbolchilarga tegishli bo‘lib, o‘z tarbiyalanuvchilari ulushi juda past. Yangi U21 ligasi 2026/27 mavsumidan ishga tushishi rejalashtirilgan.
Liganing asosiy qoidalariga ko‘ra, unda qatnashish ixtiyoriy bo‘ladi. O‘yinlar dastlab tomoshabinlarsiz o‘tkazilishi mumkin, bu esa xarajatlarni kamaytirish maqsadida amalga oshiriladi.
Final bosqichida esa muxlislarning ishtiroki ko‘rib chiqilishi mumkin. Liganing formati Chempionlar ligasiga o‘xshash bo‘lib, har bir jamoa kamida 6 ta o‘yin o‘tkazadi.
Yurgen Kloppning loyihadagi roli uning futbol tizimidagi tajribasi bilan bog‘liq. Ayni paytda u «Red Bull» tizimida global rahbar sifatida ishlamoqda.
Bu loyiha amalga oshsa, Germaniya futboli yangi iste’dodlarni yetishtirish imkoniyatini oshirishi mumkin. Kloppning ishtiroki esa loyihaning muvaffaqiyatli bo‘lishiga katta umid uyg‘otmoqda.

Клопп создает новую лигу для молодых футболистов в Германии
Юрген Клопп занимается инициативой создания новой молодежной лиги в Германии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект направлен на облегчение перехода молодых футболистов на профессиональный уровень. Через лигу U21 талантливым футболистам планируется предоставить возможность набраться опыта перед выходом в Бундеслигу.
Клопп работает в специальной экспертной группе, созданной Немецкой футбольной лигой (DFL) для реализации этого проекта. В состав группы входят опытные специалисты, такие как чемпион мира Сами Хедира, спортивный руководитель «Айнтрахта» Маркус Кройше, глава DFL Марк Ленз и спортивный директор Немецкого футбольного союза (DFB) Андреас Реттиг.
Этот проект имеет важное значение для немецкого футбола, поскольку, согласно статистике, путь молодых футболистов Германии в большой футбол становится все сложнее. Например, из 100 самых эффективных футбольных академий Европы всего 9 клубов из Германии.
Кроме того, большая часть игрового времени в Бундеслиге принадлежит футболистам, приобретенным из-за рубежа, а доля воспитанников клубов очень мала. Новая лига U21 планируется к запуску в сезоне 2026/27.
Согласно основным правилам лиги, участие в ней будет добровольным. Матчи изначально могут проводиться без зрителей, что делается с целью снижения затрат.
На финальной стадии возможно участие болельщиков. Формат лиги будет похож на Лигу чемпионов, каждая команда проведет минимум 6 матчей.
Роль Юргена Клоппа в проекте связана с его опытом в футбольной системе. В настоящее время он работает глобальным руководителем в системе «Ред Булл».
Если проект будет реализован, немецкий футбол сможет увеличить возможности по воспитанию новых талантов. Участие Клоппа вселяет большие надежды на успех проекта.