Entoni Joshua murabbiylarini yo‘qotdi, lekin to‘xtamaydi
Buyuk Britaniyalik sobiq jahon chempioni Entoni Joshua Nigeriyada yuz bergan fojiali avtohalokatdan so‘ng ilk bor o‘zining muxlislariga murojaat qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu halokat uning hayotiga jiddiy ta’sir ko‘rsatgan, chunki u o‘zining murabbiylar jamoasidagi ikki yaqin insonini yo‘qotdi. Joshua ularni “chap va o‘ng qo‘lim” deb atab, bu yo‘qotish uning uchun juda og‘ir bo‘lganini ta’kidladi.
Entoni o‘z murojaatida hayot va o‘lim mavzusida ochiq gapirdi. U bir kun kelib narigi dunyoga ketishdan qo‘rqmasligini aytib, yaqinlari uni u tomonda kutib turishini o‘ylab tasalli topishini bildirdi.
Biroq bu safargi yo‘qotish uning uchun alohida og‘ir kechayotgani seziladi. U ilgari ham ayriliqlarni boshdan kechirganini, ammo bu ikki inson butun faoliyati davomida unga suyanch bo‘lganini ta’kidladi.
“Bir kun kelib narigi dunyoga ketadigan vaqtim keladi va men bundan qo‘rqmayman. Hatto ikki aka-ukam meni u tomonda kutib turishini o‘ylab xotirjamman.
Ilgari ham yaqinlarimni yo‘qotganman, biroq butun yo‘l davomida chap va o‘ng qo‘llarim bo‘lgan insonlarni yo‘qotmagandim”, – dedi Joshua. Shu bilan birga, Joshua o‘z oldiga to‘xtamaslikni va harakatni davom ettirishni maqsad qilib qo‘ygan.
U “missiya davom etishi kerak” deya, ibodat qilishini va halok bo‘lgan yaqinlarining oilalariga yordam berib, ularning orzularini amalga oshirishga hissa qo‘shishini aytdi. Bu yerda gap faqat sport haqida emas, balki odamiylik, burch va xotira haqida ketmoqda.
“Nima ham derdim, missiya baribir davom etishi kerak. Men, albatta, ibodat qilaman va ularning oilalari uchun orzularini ro‘yobga chiqarishga yordam beraman”, – dedi Joshua "Ready to Fight" nashriga bergan intervyusida.
Eslatib o‘tamiz, Joshua o‘zining so‘nggi jangida Jeyk Polni 6-raundda nokautga uchratgan edi. Og‘ir davrlarda sportchilarning qaytishi nafaqat ringda, balki ularning ichki dunyosida ham boshlanadi.
Joshua ham bu yo‘lda davom etayotganini va endi uning har bir qadami ikki yaqin insonining xotirasi bilan bog‘liq ekanini ta’kidladi.

Энтони Джошуа потерял тренеров, но не остановится
Бывший чемпион мира из Великобритании Энтони Джошуа впервые обратился к своим поклонникам после трагической автокатастрофы в Нигерии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это происшествие серьёзно повлияло на его жизнь, так как он потерял двух близких людей из своей команды тренеров. Джошуа назвал их «левой и правой рукой» и подчеркнул, что эта потеря была для него очень тяжёлой.
В своём обращении Энтони откровенно говорил о жизни и смерти. Он сказал, что не боится однажды уйти в иной мир и находит утешение в мысли, что близкие ждут его там.
Однако эта потеря оказалась для него особенно тяжёлой. Он отметил, что ранее уже переживал расставания, но никогда не терял людей, которые были его опорой на протяжении всей карьеры.
«Однажды придёт время уйти в иной мир, и я не боюсь этого. Я даже спокоен, думая, что мои два брата ждут меня там.
Раньше я терял близких, но никогда не терял людей, которые были моей левой и правой рукой на протяжении всего пути», — сказал Джошуа. В то же время он поставил перед собой цель не останавливаться и продолжать движение вперёд.
Он заявил, что «миссия должна продолжаться», что он молится и помогает семьям погибших близких, внося вклад в осуществление их мечт. Здесь речь идёт не только о спорте, но и о человечности, долге и памяти.
«Что я могу сказать, миссия всё равно должна продолжаться. Я, конечно, молюсь и помогу их семьям воплотить мечты в реальность», — сказал Джошуа в интервью изданию "Ready to Fight".
Напомним, что в своём последнем бою Джошуа нокаутировал Джейка Пола в 6-м раунде. Возвращение спортсменов в трудные времена начинается не только на ринге, но и внутри их душ.
Джошуа отметил, что продолжает идти по этому пути, и теперь каждый его шаг связан с памятью о двух близких людях.