Mashhur sport jurnalisti va teleboshlovchi Valid Al Faraj «Al Nasr» klubi hujumchisi Krishtianu Ronalduning so‘nggi harakatlariga nisbatan keskin fikr bildirdi. Uning ta’kidlashicha, portugaliyalik futbolchi o‘zining katta nomi va ta’siridan me’yoridan ortiq foydalanmasligi lozim.
Jurnalistning so‘zlariga ko‘ra, Ronalduning Saudiya Arabistonidagi o‘rni muhim, ammo bu o‘rin hurmat va qoidalarga rioya qilishni talab qiladi. Al Faraj bu mamlakat hech qachon bir kishining shaxsiy maydoni bo‘lishi mumkin emasligini qayd etdi.
U Ronalduni o‘z chegarasini bilishga chaqirib, bu borada qat’iy fikr bildirdi. Shuningdek, u Ronalduning Saudiyadagi maoshi haqida gapirib, bunday daromadni Yevropada tasavvur qilish qiyinligini aytdi.
Shu sababdan futbolchi o‘z vazifalariga mas’uliyat bilan yondashishi va professional munosabat ko‘rsatishi kerakligini ta’kidladi. Agar u buni uddalay olmasa, boshqa yo‘lni tanlashi lozimligini qo‘shimcha qildi.
So‘nggi xabarlarga ko‘ra, Ronalduning Saudiya Arabistoni suveren jamg‘armasi tomonidan olib borilayotgan ayrim siyosatlarga norozi ekani va «Al Nasr» mashg‘ulotlari hamda o‘yinlarini o‘tkazib yuborgani haqida mish-mishlar tarqalgan. Bu holat muxlislar tomonidan jiddiy ogohlantirish sifatida qabul qilinmoqda.
Agar Ronaldu Saudiya chempionatidan ketsa, bu faqat «Al Nasr» uchun emas, balki butun liga uchun katta zarba bo‘lishi mumkin. Liga o‘z nufuzini, reklama va marketing imkoniyatlarini yo‘qotishi ehtimoldan xoli emas.
Chunki Saudiya chempionati so‘nggi yillarda yulduz futbolchilar orqali global miqyosda tanilishga erishgan, Ronaldu esa bu jarayonning asosiy figurasi hisoblanadi. Hozirgi vaziyat shuni ko‘rsatmoqdaki, katta nom katta talabni ham anglatadi.
Muxlislar esa bir savolga javob kutmoqda: yulduz futbolchilar ligani rivojlantiradimi yoki mojarolar tufayli uning obro‘siga putur yetkazadimi? Endi asosiy javobni Ronalduning maydondagi harakati beradi.

Роналду остался в центре критики в Саудовской лиге
Спортивный мир Саудовской Аравии вновь оказался в центре большого обсуждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Известный спортивный журналист и телеведущий Валид Аль Фарадж резко высказался по поводу последних действий нападающего клуба «Аль Наср» Криштиану Роналду. По его мнению, португальский футболист не должен чрезмерно использовать своё большое имя и влияние.
По словам журналиста, позиция Роналду в Саудовской Аравии важна, но это место требует уважения и соблюдения правил. Аль Фарадж отметил, что эта страна никогда не может стать личной территорией одного человека.
Он призвал Роналду знать свои границы и выразил твёрдое мнение по этому поводу. Также он рассказал о зарплате Роналду в Саудовской Аравии, отметив, что представить такой доход в Европе сложно.
Поэтому футболист должен ответственно относиться к своим обязанностям и проявлять профессионализм. Если он не сможет этого сделать, ему следует выбрать другой путь, добавил он.
По последним сообщениям, ходят слухи, что Роналду недоволен некоторой политикой, проводимой суверенным фондом Саудовской Аравии, и пропустил тренировки и матчи «Аль Наср». Эта ситуация воспринимается болельщиками как серьёзное предупреждение.
Если Роналду покинет чемпионат Саудовской Аравии, это может стать серьёзным ударом не только для «Аль Наср», но и для всей лиги. Лига рискует потерять свой престиж, рекламные и маркетинговые возможности.
Потому что чемпионат Саудовской Аравии в последние годы стал известен на глобальном уровне благодаря звёздным футболистам, а Роналду является ключевой фигурой этого процесса. Текущая ситуация показывает, что большое имя означает и большие требования.
Болельщики же ждут ответа на один вопрос: развивают ли звёздные футболисты лигу или из-за конфликтов наносят ущерб её репутации? Теперь основной ответ даст поведение Роналду на поле.