Laportaning ta’kidlashicha, mazkur telekanal odatda hakamlik qarorlariga oid masalalarda faol bo‘lib, tanqidiy tahlillar bilan chiqadi. Ammo yaqinda bo‘lib o‘tgan bir bahsli epizoddan keyin ular sukut saqlashni afzal ko‘rdi.
Gap shundaki, o‘tgan yakshanba kuni "Real Madrid" "Rayo Valekano"ni 2:1 hisobida mag‘lub etdi. O‘yinning hal qiluvchi goli 100-daqiqada, bahsli penalti tufayli kiritildi.
Ushbu epizod omma orasida "hakam qarori to‘g‘rimi?" degan savolni yana kun tartibiga olib chiqdi. Joan Laporta esa bu vaziyatdan foydalanib, raqibning media siyosatini tanqid qildi.
Laportaning fikriga ko‘ra, "Real Madrid TV" doim hakamlar qarorlarini qoralab, ulardan shikoyat qilib keladi. Biroq aynan shu safar, "Real Madrid" foydasiga qaror chiqqanda, ular odatdagidek faol bo‘lmadi va tanqidiy materiallar tayyorlamadi.
Kataloniya klubi rahbari raqibni xolislikka chaqirib, "Agar haqiqatdan ham adolatni targ‘ib qilmoqchi bo‘lsangiz, nega bu safar sukut saqladingiz?" degan savolni ochiq qoldirdi. Ma’lumki, "Real Madrid TV" ko‘pincha o‘yinlardan oldin va keyin hakamlikka oid tahliliy videolar e’lon qilib boradi.
Joan Laporta esa bahsli qaror "Real Madrid" foydasiga bo‘lgan paytda bu "tanqidiy mexanizm"ning faoliyati to‘xtab qolishini ta’kidladi. Bu bayonot Ispaniya futbolidagi qadimiy raqobatga yangi mavzu qo‘shdi.
Endi savol shuki, "Real Madrid" va uning telekanali bu tanqidlarga qanday javob beradi: odatdagidek keskin tahlil o‘tkaziladimi yoki yana sukut saqlanadimi? Bu masala futbol ixlosmandlari orasida katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Laporta призвал "Real Madrid TV" к объективности
Президент футбольного клуба "Барселона" Жоан Лапорта резко высказался по поводу деятельности официального телеканала клуба "Реал Мадрид" — "Real Madrid TV". Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Лапорты, данный телеканал обычно активно занимается вопросами судейских решений, публикуя критические анализы. Однако после недавнего спорного эпизода они предпочли молчать.
Речь идет о том, что в прошлое воскресенье "Реал Мадрид" обыграл "Райо Вальекано" со счетом 2:1. Решающий гол был забит на 100-й минуте после спорного пенальти.
Этот эпизод вновь вызвал у общественности вопрос: "Правильное ли было решение судьи?" Жоан Лапорта воспользовался ситуацией, чтобы критиковать медиаполитику соперника.
По мнению Лапорты, "Real Madrid TV" всегда осуждает судейские решения и жалуется на них. Однако в этот раз, когда решение было в пользу "Реал Мадрид", они не проявили обычной активности и не подготовили критических материалов.
Глава каталонского клуба призвал соперника к объективности и открыто задал вопрос: "Если вы действительно хотите продвигать справедливость, почему в этот раз вы молчали?" Известно, что "Real Madrid TV" часто публикует аналитические видео о судействе до и после матчей.
Жоан Лапорта подчеркнул, что когда спорное решение принимается в пользу "Реал Мадрид", этот "критический механизм" перестает работать. Это заявление добавило новую тему в древнее соперничество в испанском футболе.
Теперь вопрос в том, как "Реал Мадрид" и его телеканал ответят на эти критики: проведут ли они, как обычно, резкий анализ или снова предпочтут молчание? Этот вопрос вызывает большой интерес среди футбольных болельщиков.