O‘zbekiston U-23 jamoasi Xitoydagi turnirda qatnashishi mumkin
Xitoy futbol assotsiatsiyasi 2026 yilgi Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik doirasida mart oyida Sian shahrida U-23 terma jamoalari ishtirokida to‘rt jamoali o‘rtoqlik turnirini o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda ASEAN FOOTBALL sahifasi xabar bergan. Manbaga ko‘ra, Tailand terma jamoasi musobaqaga taklif qilingan bo‘lsa, Vetnam U-23 termasi ishtiroki hozircha ehtimol darajasida bo‘lib turibdi.
Qolgan jamoalar ro‘yxati hali rasman e’lon qilinmagan. Turnirning asosiy maqsadi yosh futbolchilar o‘rtasida raqobatni oshirish va Osiyo o‘yinlari oldidan tarkibni shakllantirishdir.
O‘zbekiston U-23 terma jamoasi ham bu turnirda ishtirok etishi mumkinligi haqida taxminlar bor. So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi futbol hamkorligi sezilarli darajada rivojlandi.
U-16, U-17 va U-19 toifalarida o‘tkazilgan yig‘inlar, o‘rtoqlik o‘yinlari va tajriba almashuvlari bunga yorqin misoldir. Shu sababli, Ravshan Haydarov boshchiligidagi jamoaning Siandagi turnirga qo‘shilishi ehtimoldan xoli emas.
Bunday musobaqalar murabbiylar uchun katta imkoniyatdir. Bu yerda ular yangi o‘yin uslublarini sinab ko‘rishlari, futbolchilarning bosim ostida qanday qaror qabul qilishlarini kuzatishlari va jamoaning xarakterini baholashlari mumkin.
Bu jarayon yirik turnirlar oldidan jamoaning tayyorgarligini real sharoitda tekshirish imkonini beradi. Agar O‘zbekiston U-23 terma jamoasi turnirda qatnashsa, bu bir nechta jihatdan foydali bo‘ladi: yosh futbolchilarimiz Osiyo futbolining tezkor va jismoniy uslubiga moslashadi, raqobatbardosh jamoalar bilan kuch sinashadi va xalqaro tajriba orttiradi.
Xulosa qilib aytganda, mart oyida Sian shahrida bo‘lib o‘tadigan turnir yosh futbolchilarimiz uchun muhim sinov maydonchasiga aylanishi mumkin. Muxlislar uchun esa bu bahorni futbol bilan boshlash uchun ajoyib imkoniyatdir.

Сборная Узбекистана U-23 может принять участие в турнире в Китае
Футбольная ассоциация Китая планирует в марте в городе Сиань провести товарищеский турнир с участием сборных U-23 в рамках подготовки к Азиатским играм 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила страница ASEAN FOOTBALL. По информации источника, сборная Таиланда приглашена на соревнование, тогда как участие сборной Вьетнама U-23 пока находится на уровне предположений.
Остальной список команд пока официально не объявлен. Основная цель турнира — повысить конкуренцию среди молодых футболистов и сформировать состав перед Азиатскими играми.
Существует предположение, что сборная Узбекистана U-23 также может принять участие в этом турнире. В последние годы футбольное сотрудничество между Узбекистаном и Китаем значительно развилось.
Сборы, товарищеские матчи и обмен опытом в категориях U-16, U-17 и U-19 являются ярким примером этого. Поэтому участие команды под руководством Равшана Хайдарова в турнире в Сиане вполне возможно.
Подобные соревнования представляют собой отличную возможность для тренеров. Здесь они могут опробовать новые игровые стили, наблюдать, как футболисты принимают решения под давлением, и оценить характер команды.
Этот процесс позволяет проверить готовность команды в реальных условиях перед крупными турнирами. Если сборная Узбекистана U-23 примет участие в турнире, это будет полезно по нескольким причинам: наши молодые футболисты адаптируются к быстрому и физически требовательному стилю азиатского футбола, померятся силами с конкурентоспособными командами и приобретут международный опыт.
В заключение, турнир, который пройдет в марте в городе Сиань, может стать важной проверкой для наших молодых футболистов. Для болельщиков это отличная возможность начать весну с футбола.