Futbol mutaxassisi Dmitriy Bulykin Rossiya sportiga qo‘yilgan sanksiyalar va ularning futbolga ta’siri borasida o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U FIFA prezidenti Janni Infantinoning Rossiyaga nisbatan cheklovlarni «mazmunsiz» deb atagani haqidagi bayonotlarini izohladi. Bulykinning ta’kidlashicha, Olimpiya xalqaro qo‘mitasi (OISh) tomonidan yaqin kelajakda Rossiya sportiga qo‘yilgan cheklovlarni bekor qilish masalasi muhokama qilinmoqda va bu futbolga ham ta’sir qilishi mumkin.
Bulykin 2028 yilga borib rossiyalik sportchilarni musobaqalarga qaytarish rejalari haqida eshitganini aytdi. U bu jarayonni imkon qadar tezroq amalga oshirish zarurligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Belarus terma jamoasi bilan o‘ynashdan bosh tortayotgan ayrim jamoalar borligi salbiy signal ekanini qayd etdi. Mutaxassisning fikriga ko‘ra, sport masalalarini maydonda hal qilish kerak, o‘zaro chetlatish va byurokratik to‘siqlar esa vaziyatni yanada murakkablashtiradi.
Bulykin Yevropa futbolida Estoniya va Litva o‘smirlar jamoalarining Belarus jamoasi bilan o‘ynashdan bosh tortgani uchun texnik mag‘lubiyat yozilgani holatini eslatib, bunday qarorlar muammoni hal qilishga yordam berishi mumkinligini qo‘shimcha qildi. Shuningdek, u FIFA va UEFA qat’iy pozitsiya namoyish etsa, ayrim jamoalarning o‘yinlardan bosh tortishi orqali bosim o‘tkazish amaliyoti samarasiz bo‘lishini aytdi.
Mutaxassis OISh sanksiyalarni bekor qilsa ham, bu avtomatik tarzda futbolga tatbiq etilmasligini ta’kidladi. Chunki Olimpiya harakati va futbol o‘ziga xos mexanizmlar va qarorlarga ega tizimlardir.
Bulykinning fikricha, har ikki yo‘nalishda ham sportchilarning musobaqalarga qaytishi juda muhim. U FIFA prezidenti Infantinoning siyosat tufayli sportchilarni musobaqalardan chetlatishni qonunan taqiqlash haqidagi fikrlarini qo‘llab-quvvatladi.
Bulykin Rossiyaga nisbatan futbol taqiqi masalasi uzoq cho‘zilmasligiga umid qilmoqda. U avvalo o‘smirlar va ayollar terma jamoalarini musobaqalarga qaytarish zarurligini, ammo eng maqsadga muvofiqi barcha jamoalarni bir vaqtda qaytarish ekanini aytdi.
Shu bilan birga, bu jarayonning 2026 yilgacha yakunlanishi qiyin bo‘lishini, lekin yaxshi natijalar kutishga umid borligini ta’kidladi. Ma’lumot manbasi: euro-football.ru.

Булыкин: Российский футбол должен быстрее выйти из-под санкций
Футбольный эксперт Дмитрий Булыгин высказал своё мнение о санкциях, наложенных на российский спорт, и их влиянии на футбол. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он прокомментировал заявление президента ФИФА Джанни Инфантино, который назвал ограничения в отношении России «бессмысленными». По словам Булыгина, Международный олимпийский комитет (МОК) обсуждает вопрос отмены ограничений, наложенных на российский спорт в ближайшем будущем, и это может повлиять и на футбол.
Булыгин рассказал, что слышал о планах вернуть российских спортсменов к соревнованиям к 2028 году. Он подчеркнул необходимость как можно скорее реализовать этот процесс.
Вместе с тем он отметил, что отказ некоторых команд играть с национальной сборной Беларуси является негативным сигналом. По мнению эксперта, спортивные вопросы следует решать на поле, а взаимные отстранения и бюрократические препятствия лишь усложняют ситуацию.
Булыгин напомнил случай в европейском футболе, когда юношеские команды Эстонии и Литвы получили техническое поражение за отказ играть с командой Беларуси, добавив, что такие решения могут помочь в решении проблемы. Также он отметил, что если ФИФА и УЕФА займут жёсткую позицию, практика давления через отказ некоторых команд от игр окажется неэффективной.
Эксперт подчеркнул, что даже если МОК отменит санкции, это не будет автоматически применяться к футболу, поскольку Олимпийское движение и футбол имеют свои специфические механизмы и системы принятия решений.
По мнению Булыгина, возвращение спортсменов к соревнованиям в обоих направлениях очень важно. Он поддержал мнение президента ФИФА Инфантино о законном запрете отстранения спортсменов от соревнований по политическим причинам.
Булыгин надеется, что запрет на футбол в отношении России не затянется надолго. В первую очередь он считает необходимым вернуть к соревнованиям юношеские и женские сборные, однако наиболее целесообразным является возвращение всех команд одновременно.
При этом он отметил, что завершить этот процесс к 2026 году будет сложно, но есть надежда на хорошие результаты. Источник информации: euro-football.ru.