Futbol eksperti Dmitriy Bulykin yaqinda bergan intervyusida FIFA prezidenti Janni Infantinoning Rossiya sportiga qo‘yilgan cheklovlar bo‘yicha fikrlariga munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, u Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining Rossiyaga nisbatan sanksiyalarni yumshatishi mumkinligi haqidagi xabarlarga ham izoh berdi. Bu haqda euro-football.ru sayti xabar qilmoqda.
Bulykinning aytishicha, 2028 yilga borib rossiyalik sportchilarni xalqaro musobaqalarga qaytarish masalasi muhokama qilinmoqda. U bu jarayon futbolga ham tezroq taalluqli bo‘lishiga umid qilmoqda.
Biroq Belarus terma jamoasi bilan o‘yinlarni ayrim jamoalar rad etayotgani salbiy tendensiya ekanini ta’kidladi. Ekspert fikricha, FIFA va UEFA qat’iy choralar ko‘rsa, bunday holatlar keng tarqalmasligi mumkin.
Bulykin, shuningdek, Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi sanksiyalarni bekor qilsa ham, bu futbolga bevosita ta’sir qilmasligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Olimpiya harakati va futbol tizimlari bir-biridan farq qiladi, ammo har ikki yo‘nalishda ham Rossiya sportchilari imkon qadar tezroq musobaqalarga qaytishi kerak.
FIFA prezidenti Infantinoning Rossiyani chetlatishni "mantiqsiz" deb atagan bayonotiga to‘xtalib, Bulykin bunday gaplar avval ham aytilganini, lekin amaliy qarorlar hali qabul qilinmagani haqida gapirdi. Shunga qaramay, u yaqin orada jarayon ijobiy tomonga siljishi va Rossiya sportchilari xalqaro musobaqalarda o‘z bayroq va madhiyasi bilan ishtirok etishiga umid bildirdi.
FIFA rahbari kelajakda siyosiy sabablarga ko‘ra sportchilarni musobaqalardan chetlatishni qonuniy jihatdan taqiqlash kerakligini ham aytib o‘tgan. Bulykin bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlagan holda, futbol siyosatdan mustaqil bo‘lishi lozimligini ta’kidladi.
Ekspert, shuningdek, jarayonni tezlashtirish uchun kamida o‘smirlar va ayollar jamoalarini xalqaro maydonga qaytarish zarurligini qayd etdi. U barchani biryo‘la musobaqalarga qo‘yish eng to‘g‘ri yechim bo‘lishini aytdi.

Булыкин: Российские спортсмены должны вернуться быстрее
Футбольный эксперт Дмитрий Булыгин в недавнем интервью прокомментировал мнение президента ФИФА Джанни Инфантино по поводу ограничений, наложенных на российский спорт. Об этом сообщает Zamin.uz.
Кроме того, он прокомментировал сообщения о возможном смягчении санкций Международным олимпийским комитетом в отношении России. Об этом сообщает сайт euro-football.ru.
По словам Булыгина, обсуждается вопрос возвращения российских спортсменов на международные соревнования к 2028 году. Он надеется, что этот процесс коснётся футбола как можно скорее.
Однако он подчеркнул, что отказ некоторых команд от матчей с национальной сборной Беларуси является негативной тенденцией. По мнению эксперта, если ФИФА и УЕФА примут жёсткие меры, такие случаи не станут массовыми.
Булыгин также отметил, что даже если Международный олимпийский комитет отменит санкции, это не окажет прямого влияния на футбол. По его словам, олимпийское движение и футбольные структуры отличаются друг от друга, но в обоих направлениях российские спортсмены должны как можно скорее вернуться к соревнованиям.
Комментируя заявление президента ФИФА Инфантино, который назвал отстранение России «нелогичным», Булыгин отметил, что подобные высказывания уже звучали, но практических решений пока не принято. Тем не менее он выразил надежду, что в ближайшее время процесс пойдёт в положительном направлении, и российские спортсмены смогут участвовать в международных соревнованиях под своим флагом и с гимном.
Глава ФИФА также заявил, что в будущем необходимо юридически запретить отстранение спортсменов от соревнований по политическим причинам. Булыгин поддержал эту инициативу, подчеркнув, что футбол должен быть независим от политики.
Эксперт также отметил необходимость ускорения процесса возвращения на международную арену как минимум юношеских и женских команд. Он заявил, что самый правильный выход — вернуть всех сразу к соревнованиям.