Bulykin: "Sport siyosatdan xoli bo‘lishi kerak"
Futbol eksperti Dmitriy Bulykin FIFA prezidenti Janni Infantinoning Rossiyaga nisbatan sport sanksiyalarini yumshatish borasidagi fikrlari va Xalqaro Olimpiya Qo‘mitasining (XOK) yaqin kelajakda Rossiyaga qo‘yilgan cheklovlarni bekor qilishi mumkinligi haqidagi xabarlar yuzasidan o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu intervyu "Euro-Football.ru" saytida chop etilgan. Bulykinning so‘zlariga ko‘ra, u 2028 yilga kelib rossiyalik sportchilarni xalqaro musobaqalarga qaytarish masalasi muhokama qilinayotganidan xabardor va bunga ishonishni istaydi.
U sportchilarni qaytarish jarayoni futbolda ham tezroq amalga oshishiga umid qilmoqda. Shu bilan birga, ayrim davlatlarning Belarus terma jamoasi bilan o‘ynashdan bosh tortayotgani sportdagi muammolarni yanada chuqurlashtirayotganini ta’kidladi.
Bulykin sportdagi bahslar faqat maydonda hal bo‘lishi kerakligini, turli siyosiy yoki byurokratik to‘siqlar orqali emas, deb hisoblaydi. Ekspert Estoniya va Litva o‘smirlar jamoalarining Belarusga qarshi o‘ynashni rad etgani uchun texnik mag‘lubiyatga uchraganini misol qilib keltirdi.
Uning fikricha, bunday qat’iy choralar muammoni hal qilishning samarali yo‘li bo‘lishi mumkin. Shu bilan birga, Bulykin FIFA va UEFA prinsipial pozitsiyada tursa, o‘yinlardan qochish kabi amaliyotlar to‘xtashiga umid bildirdi.
XOK sanksiyalarni bekor qilsa, bu futbolga qanday ta’sir qilishi haqida Bulykin ehtiyotkorlik bilan fikr bildirdi. Unga ko‘ra, Olimpiya harakati va futbol tizimlari bir-biridan farq qiladi, ammo Rossiyaning har ikki yo‘nalishda ham musobaqalarga qaytishi zarur.
Janni Infantinoning Rossiya jamoalarini chetlatish "ma’nosiz" ekanini aytgani haqida esa Bulykin hozircha bu borada amaliy qarorlar qabul qilinmaganini ta’kidladi. Shunga qaramay, u yaqin kelajakda vaziyat o‘zgarishi va rossiyalik sportchilar xalqaro musobaqalarda o‘z bayroqlari ostida ishtirok etishi mumkinligiga umid bildirdi.
Infantino kelajakda siyosiy sabablarga ko‘ra jamoalarni musobaqalardan chetlatishni qonunan taqiqlash zarurligini ham aytgan. Bulykin bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, futbol har doim siyosatdan xoli bo‘lishi kerakligini eslatdi.
U ayni paytda siyosatning sportga haddan tashqari aralashib ketganini qayd etdi. Bulykin sanksiyalarni bekor qilish jarayoni cho‘zilib ketmasligiga umid qilmoqda.
Uning fikricha, avvalo o‘smirlar va ayollar jamoalarini musobaqalarga qaytarish katta qadam bo‘ladi, ammo eng yaxshi yechim barcha jamoalarning birdaniga qaytishidir. Ekspert 2026 yilga kelib bu jarayon amalga oshishi ehtimoli borligini, lekin bu juda murakkab masala ekanini ta’kidladi.

Булыкин: "Спорт должен быть свободен от политики"
Футбольный эксперт Дмитрий Булыгин высказал своё мнение по поводу смягчения спортивных санкций в отношении России, о котором говорил президент ФИФА Джанни Инфантино, а также сообщений о том, что Международный олимпийский комитет (МОК) может в ближайшем будущем снять ограничения, наложенные на Россию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это интервью опубликовано на сайте "Euro-Football.ru". По словам Булыгина, он осведомлён о том, что обсуждается вопрос возвращения российских спортсменов на международные соревнования к 2028 году, и хочет в это верить.
Он надеется, что процесс возвращения спортсменов в футбол также произойдёт быстрее. При этом он отметил, что отказ некоторых стран играть с национальной сборной Беларуси усугубляет проблемы в спорте.
Булыгин считает, что споры в спорте должны решаться только на поле, а не через различные политические или бюрократические препятствия. Эксперт привёл в пример технические поражения, которые понесли юношеские сборные Эстонии и Литвы за отказ играть с Беларусью.
По его мнению, такие жёсткие меры могут быть эффективным способом решения проблемы. В то же время Булыгин выразил надежду, что если ФИФА и УЕФА займут принципиальную позицию, практика уклонения от игр прекратится.
Относительно того, как снятие санкций МОК повлияет на футбол, Булыгин высказался осторожно. По его словам, олимпийское движение и футбольные системы отличаются друг от друга, но возвращение России к соревнованиям в обоих направлениях необходимо.
Что касается заявления Джанни Инфантино о том, что отстранение российских команд "бессмысленно", Булыгин подчеркнул, что пока практических решений по этому вопросу не принято. Тем не менее он выразил надежду, что в ближайшем будущем ситуация изменится, и российские спортсмены смогут участвовать в международных соревнованиях под своими флагами.
Инфантино также говорил о необходимости в будущем законодательно запретить отстранение команд от соревнований по политическим причинам. Булыгин поддержал эту инициативу, напомнив, что футбол всегда должен быть вне политики.
В то же время он отметил чрезмерное вмешательство политики в спорт. Булыгин надеется, что процесс снятия санкций не затянется.
По его мнению, в первую очередь возвращение на соревнования юношеских и женских команд станет большим шагом, но лучшим решением было бы возвращение всех команд одновременно. Эксперт отметил, что к 2026 году этот процесс может быть реализован, однако это очень сложный вопрос.