O‘zbekiston futbol klublarini rivojlantirish va ularni zamonaviy boshqaruv tizimiga o‘tkazish borasida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yig‘ilishda Sport vazirligi, Milliy olimpiya qo‘mitasi va O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi vakillari ishtirok etdi. Tadbir davomida sport federatsiyalari va professional futbol klublarini boshqarishning yangi mexanizmlarini joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda asosiy e’tibor boshqaruvning eskicha uslublarini o‘zgartirib, zamonaviy tizimlarga o‘tishga qaratildi. Shu jumladan, klublarning faoliyatini faqat sport maydonidagina emas, balki boshqaruv jarayonida ham kuchaytirish zarurati ta’kidlandi.
Bugungi talab shundayki, klublar nafaqat o‘yinda, balki moliyaviy va tashkilotchilik masalalarida ham yuqori natijalarni ko‘rsatishi kerak. Xususiy sektor ishtirokini kengaytirish, homiylik tizimini rivojlantirish va homiylarni jalb qilishni tizimli mexanizmga aylantirish bo‘yicha aniq takliflar ilgari surildi.
Shuningdek, klublarni bosqichma-bosqich xususiylashtirish va moliyaviy masalalarda shaffof, tartibli tizimni yo‘lga qo‘yish muhimligi qayd etildi. O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi ma’lumotiga ko‘ra, klublar boshqaruvida shaffoflikni oshirish, samaradorlikni kuchaytirish va zamonaviy yondashuvlarni joriy etish alohida ahamiyat kasb etadi.
Chunki muxlislar uchun chiroyli o‘yin qanchalik muhim bo‘lsa, klubning moliyaviy hisobotlari ham shunchalik toza va ishonchli bo‘lishi lozim. Qisqacha aytganda, futbolimiz nafaqat maydonda, balki iqtisodiy sohada ham yuqori natijalarga erishishni maqsad qilmoqda.

Внедряются современные системы управления футбольными клубами
В Узбекистане состоялась важная встреча по развитию футбольных клубов и переходу их на современную систему управления. Об этом сообщает Zamin.uz.
В заседании приняли участие представители Министерства спорта, Национального олимпийского комитета и Ассоциации футбола Узбекистана. В ходе мероприятия обсуждались вопросы внедрения новых механизмов управления спортивными федерациями и профессиональными футбольными клубами.
Основное внимание на встрече было уделено изменению устаревших методов управления и переходу на современные системы. В частности, было подчеркнуто, что необходимо усилить деятельность клубов не только на спортивном поле, но и в управленческом процессе.
Современные требования таковы, что клубы должны демонстрировать высокие результаты не только в игре, но и в финансовых и организационных вопросах. Были выдвинуты конкретные предложения по расширению участия частного сектора, развитию системы спонсорства и превращению привлечения спонсоров в системный механизм.
Также было отмечено важность поэтапной приватизации клубов и внедрения прозрачной и упорядоченной системы в финансовых вопросах. По данным Ассоциации футбола Узбекистана, повышение прозрачности управления клубами, усиление эффективности и внедрение современных подходов имеют особое значение.
Потому что для болельщиков так же важно красивое игровое выступление, как и чистые и надежные финансовые отчеты клуба. Короче говоря, наша футбольная сфера ставит целью достижение высоких результатов не только на поле, но и в экономической области.