Gvardiola Holandning almashtirilish sababini tushuntirdi
Angliya Premer-ligasining (APL) 26-turida «Manchester Siti» o‘z maydonida «Fulhem»ni 3:0 hisobida mag‘lub etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jamoa o‘yin taqdirini birinchi bo‘limdayoq hal qildi. «Shaharliklar» nafaqat hujumda, balki maydon markazida ham raqibdan ustun keldi.
O‘yinda bir gol urgan Erling Holand tanaffusdan so‘ng almashtirildi. Bu esa muxlislar orasida turli savollarni keltirib chiqardi.
Uchrashuvdan keyin bosh murabbiy Pep Gvardiola Holandning almashtirilish sababi haqida izoh berdi. Murabbiyga ko‘ra, norvegiyalik hujumchi o‘zini biroz noqulay his qilgan.
Gvardiola: «Uning sog‘lig‘ida kichik muammo bor edi. Holand o‘zini noqulay his qilayotganini aytdi.
Hisob 3:0 bo‘lib turgan paytda futbolchini almashtirish mantiqiy qaror edi. Oldinda ko‘plab muhim uchrashuvlar bor, shuning uchun biz uning holatini inobatga oldik», — dedi.
Gvardiola bu qaror profilaktika xarakterida ekanini ta’kidladi. Jiddiy jarohat haqida gap ketmayapti, balki zich taqvim va o‘yin yuklamasi tufayli yuzaga kelgan vaqtinchalik noqulaylik bo‘lishi mumkin.
Murabbiy futbolchini ehtiyot qilishni afzal ko‘rgan, ayniqsa hisob yirik bo‘lsa va oldinda muhim uchrashuvlar turgan bo‘lsa. Holandning bu mavsumdagi ko‘rsatkichlari uning jamoa uchun qanchalik muhim ekanini ko‘rsatadi.
APLda u 26 ta o‘yinda 22 ta gol urdi va 6 ta golli uzatma berdi. Chempionlar ligasida esa 8 o‘yinda 7 ta golga mualliflik qildi.
Shunday ekan, jamoa uchun uning sog‘lig‘i alohida ahamiyatga ega. Xulosa qilib aytganda, «Manchester Siti» murabbiyi bu qarorni futbolchini asrash va kelgusi o‘yinlarga tayyorlash maqsadida qabul qilgan.
Bu strategik yondashuv klubning uzoq muddatli muvaffaqiyatini ko‘zlab qilingan qaror ekanini ko‘rsatadi. Ma’lumot manbasi: klubning rasmiy sayti.

В 26-м туре Английской Премьер-лиги (АПЛ) «Манчестер Сити» на своем поле победил «Фулхэм» со счетом 3:0. Об этом сообщает Zamin.uz.
Команда решила исход матча уже в первом тайме. «Горожане» превосходили соперника не только в атаке, но и в центре поля.
В матче забивший один гол Эрлинг Холанд был заменен после перерыва. Это вызвало различные вопросы среди болельщиков.
После встречи главный тренер Пеп Гвардиола прокомментировал причину замены Холанда. По словам тренера, норвежский нападающий чувствовал себя немного некомфортно.
Гвардиола: «У него была небольшая проблема со здоровьем. Холанд сказал, что чувствует себя некомфортно.
При счете 3:0 замена игрока была логичным решением. Впереди много важных матчей, поэтому мы учли его состояние», — сказал он.
Гвардиола подчеркнул, что это решение носило профилактический характер. Речь не идет о серьезной травме, а скорее о временном дискомфорте, вызванном плотным графиком и нагрузками.
Тренер предпочел перестраховаться, особенно учитывая крупный счет и предстоящие важные встречи. Показатели Холанда в этом сезоне демонстрируют, насколько он важен для команды.
В АПЛ он забил 22 гола и сделал 6 результативных передач в 26 матчах. В Лиге чемпионов — 7 голов в 8 играх.
Таким образом, его здоровье имеет особое значение для команды. В заключение, тренер «Манчестер Сити» принял это решение, чтобы сохранить игрока и подготовить его к будущим матчам.
Этот стратегический подход показывает, что решение было принято с учетом долгосрочного успеха клуба. Источник информации: официальный сайт клуба.