Transfermarkt portali Yevropaning eng kuchli futbol chempionatlarida ishtirok etayotgan va eng yuqori maosh oluvchi o‘yinchilar ro‘yxatini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ro‘yxat futbolchilar orasidagi moliyaviy farqni ham, klublar siyosatini ham ochiq namoyish etadi. Eng yuqori daromadli futbolchilarning birinchi o‘rnini «Manchester Siti» hujumchisi Erling Haland egalladi.
Norvegiyalik futbolchi yiliga 31,6 million yevro maosh oladi. Ikkinchi o‘rinda esa «Real»ning yulduzi Kilian Mbappe joylashgan bo‘lib, uning daromadi 31,3 million yevroni tashkil etadi.
Ularning farqi deyarli sezilarli emas. Uchinchi o‘rinni «Bavariya» hujumchisi Harri Keyn 25 million yevro bilan egallagan.
Shuningdek, Vinisius Junior («Real»), Muhammad Saloh («Liverpul»), David Alaba («Real») kabi futbolchilar ham yuqori daromad oluvchi o‘yinchilar qatoridan joy olgan. Ro‘yxatda «Manchester Siti» futbolchilarining ko‘pligi klubning moliyaviy qudratini va uning chempionlik uchun har yili jiddiy tayyorgarlik ko‘rishini tasdiqlaydi.
«Real» esa o‘zining superyulduzlari bilan yuqori o‘rinlarni band etib kelmoqda. Bunday maoshlar nafaqat futbolchilarning maydondagi mehnatini, balki klublar o‘rtasidagi moliyaviy raqobatni ham aks ettiradi.
Bu esa o‘yinlarni nafaqat sport natijalari, balki brend, bosim va obro‘ uchun ham muhim kurashga aylantiradi. Manba: Transfermarkt.

Халанд — самый высокооплачиваемый футболист в Европе
Портал Transfermarkt опубликовал список игроков, участвующих в сильнейших футбольных чемпионатах Европы и получающих самые высокие зарплаты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот список наглядно демонстрирует как финансовые различия между футболистами, так и политику клубов. Первое место среди самых высокооплачиваемых футболистов занял нападающий «Манчестер Сити» Эрлинг Холанд.
Норвежец зарабатывает 31,6 миллиона евро в год. На втором месте находится звезда «Реала» Килиан Мбаппе с доходом в 31,3 миллиона евро.
Разница между ними практически незаметна. Третье место занимает нападающий «Баварии» Гарри Кейн с 25 миллионами евро.
Также в списке высокооплачиваемых игроков присутствуют Винисиус Джуниор («Реал»), Мохамед Салах («Ливерпуль»), Давид Алаба («Реал») и другие. Большое количество игроков «Манчестер Сити» в списке подтверждает финансовую мощь клуба и его серьёзную подготовку к чемпионству каждый год.
«Реал» же занимает высокие позиции благодаря своим суперзвёздам. Такие зарплаты отражают не только труд футболистов на поле, но и финансовую конкуренцию между клубами.
Это превращает игры в важную борьбу не только за спортивные результаты, но и за бренд, давление и престиж. Источник: Transfermarkt.