Abduqodir Husanov "Siti"ning g‘alabasiga katta hissa qo‘shdi
“Manchester Siti” joriy mavsumda to‘rt yo‘nalishda sovrin uchun kurash olib bormoqda: Angliya Premer-ligasi, Angliya Kubogi, Karabao Kubogi va Yevropa Chempionlar Ligasi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xosep Gvardiola boshchiligidagi jamoa Angliya Kubogining to‘rtinchi bosqichida “Solford Siti”ni 2:0 hisobida mag‘lub etib, keyingi bosqichga yo‘l oldi. Mazkur o‘yin o‘zbekistonlik futbolchi Abduqodir Husanov uchun ham muhim bo‘ldi.
U “Liverpul”ga qarshi o‘yinda jarohat olganidan so‘ng ilk bor to‘liq 90 daqiqa maydonda harakat qildi. Avvalgi turda “Fulxem”ga qarshi zaxiradan tushgan Husanov bu safar asosiy tarkibda maydonga chiqdi.
Gvardiola himoya chizig‘idagi o‘zgarishlar fonida faqat Husanovga to‘liq ishonch bildirdi va bu qaror uning o‘z o‘rnini tobora mustahkamlayotganini ko‘rsatdi. Ekspertlar ham Husanovning o‘yinini yuqori baholashdi.
Xususan, cityxtra.co.uk sayti eksperti Xemish MakRey uning himoyadagi harakatlarini va o‘yinni tashkil etishdagi faolligini alohida ta’kidladi. Husanov raqibning tezkor va jismonan kuchli futbolchilarini to‘xtatish uchun ko‘p mehnat qilgan bo‘lsa-da, o‘z vazifasini muvaffaqiyatli uddaladi.
“Manchester Siti” klubining rasmiy sahifasida ham Husanovning o‘yini alohida e’tirof etilib, uni uchrashuvning eng yaxshi futbolchisi sifatida ko‘rsatishdi. Klub muxlislari uchun Husanovning imzosi tushirilgan futbolka yutib olish imkoniyati taqdim etildi.
Bu holat futbolchiga bo‘lgan ishonchning yaqqol ifodasidir. Statistikaga ko‘ra, “Siti”ning ushbu g‘alabasi klubning “Etihad” stadionida Angliya Kubogi doirasidagi ketma-ket 17-g‘alabasidir.
Bu natija tarixiy rekord bilan tenglashdi. Agar jamoa navbatdagi o‘yinda ham g‘alaba qozonsa, 145 yil avval o‘rnatilgan natijani yangilaydi.
Hozircha Angliya Kubogi tugashiga vaqt bor, lekin “Manchester Siti” turnirda uzoq yo‘l bosishga qat’iy bel bog‘lagan. Abduqodir Husanov esa jamoaning muhim futbolchilaridan biriga aylanib borayotgani bilan e’tiborni tortmoqda.
Uning o‘yini nafaqat klub uchun, balki o‘zbek futboli uchun ham katta ahamiyatga ega. Shu sababli “Siti”ning har bir o‘yini, xususan, Husanovning harakatlari diqqat bilan kuzatilishga arziydi.

Абдукодир Хусанов внёс большой вклад в победу "Сити"
«Манчестер Сити» в этом сезоне борется за трофеи в четырёх направлениях: Английская Премьер-лига, Кубок Англии, Кубок Карабао и Лига чемпионов УЕФА. Об этом сообщает Zamin.uz.
Команда под руководством Хосепа Гвардиолы вышла в следующий этап, победив в четвёртом раунде Кубка Англии «Солфорд Сити» со счётом 2:0. Эта игра была важна и для узбекского футболиста Абдукодира Хусанова.
После травмы, полученной в матче против «Ливерпуля», он впервые сыграл полный матч, проведя на поле все 90 минут. В предыдущем туре против «Фулхэма» Хусанов выходил на замену, а в этот раз вышел в основном составе.
На фоне изменений в обороне Гвардиола полностью доверился только Хусанову, что свидетельствует о том, что он всё больше укрепляет свою позицию. Эксперты также высоко оценили игру Хусанова.
Особенно эксперт сайта cityxtra.co.uk Хемиш МакРей отметил его действия в обороне и активность в организации игры. Несмотря на то, что Хусанов много работал, чтобы остановить быстрых и физически сильных игроков соперника, он успешно справился со своей задачей.
На официальной странице клуба «Манчестер Сити» также особо отметили игру Хусанова, назвав его лучшим игроком встречи. Болельщикам клуба была предоставлена возможность выиграть футболку с его автографом.
Это яркое выражение доверия к футболисту. По статистике, эта победа «Сити» стала 17-й подряд в Кубке Англии на стадионе «Этихад».
Этот результат сравнялся с историческим рекордом. Если команда выиграет и в следующем матче, она обновит рекорд, установленный 145 лет назад.
Пока до окончания Кубка Англии ещё далеко, но «Манчестер Сити» твёрдо намерен пройти далеко в турнире. Абдукодир Хусанов привлекает внимание тем, что становится одним из ключевых игроков команды.
Его игра имеет большое значение не только для клуба, но и для узбекского футбола. Поэтому каждый матч «Сити», особенно действия Хусанова, заслуживают пристального внимания.