Bugungi kunda xorij chempionatlarida ishtirok etayotgan o‘zbekistonlik futbolchilar orasida faol harakatlar kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Har hafta ulardan kimdir gol uradi, kimdir esa maydonda o‘z o‘rnini mustahkamlaydi. O‘tgan haftada e’tibor markazida yana Abduqodir Husanov bo‘ldi.
“Manchester Siti” jamoasining muhim o‘yinchilaridan biriga aylangan Husanov Angliya Premer-ligasining 26-turida “Fulxem”ga qarshi bahsda qatnashdi. Uchrashuvni zaxiradan boshlagan futbolchi ikkinchi bo‘limda maydonga tushib, himoyaning o‘ng qanotida samarali o‘yin namoyish etdi.
Husanov qisqa vaqt ichida o‘z pozitsiyasida tartib va ishonchni tiklagan holda jamoasiga katta yordam berdi. Natijada “Manchester Siti” 3:0 hisobida g‘alaba qozondi.
O‘yindan so‘ng jamoa bosh murabbiyi Pep Gvardiola Husanovning o‘yinini yuqori baholab, uning harakatlarini Kayl Uokerning eng yaxshi davrlariga qiyosladi. Gvardiolaning bu so‘zlari futbolchining maydondagi o‘ziga xos o‘rnini yana bir bor tasdiqladi.
Shuningdek, shanba kuni “Manchester Siti” Angliya Kubogining 1/16 bosqichida “Salford” jamoasiga qarshi maydonga tushdi. Bu uchrashuvda Husanov to‘liq 90 daqiqa o‘ynadi va himoya markazida ishonchli o‘yin ko‘rsatdi.
U uzoq masofali aniq uzatmalari va himoyaviy harakatlari bilan ajralib turdi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Husanov 11 ta samarali himoyaviy harakatni amalga oshirib, jamoaning eng yaxshi ko‘rsatkichini qayd etdi.
Xulosa qilib aytganda, Abduqodir Husanov “Manchester Siti” uchun oddiy legioner emas, balki jamoa tizimining muhim qismi sifatida o‘z o‘rnini mustahkamlab bormoqda. Uning har bir o‘yindagi ishonchli harakatlari va samarali o‘yini muxlislarni xursand qilmoqda.

Абдукодир Хусанов: Надежный защитник «Манчестер Сити»
В настоящее время среди узбекских футболистов, выступающих в зарубежных чемпионатах, наблюдается активная игра. Об этом сообщает Zamin.uz.
Каждую неделю кто-то из них забивает гол, кто-то укрепляет свои позиции на поле. На прошлой неделе в центре внимания вновь оказался Абдукодир Хусанов.
Став одним из ключевых игроков команды «Манчестер Сити», Хусанов принял участие в матче 26-го тура Английской Премьер-лиги против «Фулхэма». Начав игру на скамейке запасных, футболист вышел на поле во втором тайме и показал эффективную игру на правом фланге обороны.
Хусанов за короткое время восстановил порядок и уверенность на своей позиции, оказав значительную помощь своей команде. В результате «Манчестер Сити» одержал победу со счётом 3:0.
После матча главный тренер команды Пеп Гвардиола высоко оценил игру Хусанова, сравнив его действия с лучшими периодами Кайла Уокера. Эти слова Гвардиолы ещё раз подтвердили особое место футболиста на поле.
Кроме того, в субботу «Манчестер Сити» вышел на поле в 1/16 финала Кубка Англии против команды «Салфорд». В этом матче Хусанов провёл все 90 минут и продемонстрировал надёжную игру в центре обороны.
Он выделялся точными дальними передачами и оборонительными действиями. Согласно статистическим данным, Хусанов совершил 11 эффективных защитных действий, показав лучший результат в команде.
Подводя итог, можно сказать, что Абдукодир Хусанов для «Манчестер Сити» — не просто легионер, а важная часть командной системы, которая укрепляет свои позиции. Его уверенные действия и эффективная игра в каждом матче радуют болельщиков.