O‘zbekistonlik futbolchilar xorijda: gollar va natijalar
Bugungi kunda xorijiy ligalarda o‘zbekistonlik futbolchilar soni ortib borayotgani kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Har hafta ular orasidan kimdir gol uradi, boshqasi esa samarali uzatma amalga oshiradi yoki jamoasiga o‘yinni nazorat qilishda yordam beradi. Xo‘sh, o‘tgan hafta legionerlarimiz uchun qanday o‘tdi?
**Eron chempionatidagi voqealar** Hozirda Eron chempionatida besh nafar o‘zbekistonlik futbolchi faoliyat olib bormoqda. Yaqinda "Persepolis"ga o‘tgan Igor Sergeyev yangi jamoasida o‘z gollarini urishni boshladi.
U "Gol Gohar" darvozasiga chiroyli zarba yo‘llab, o‘yin hisobini ochdi. Ammo jamoasi yakunda 1:3 hisobida mag‘lub bo‘ldi.
Ushbu o‘yinda Oston O‘runov qaydnomaga kiritilmadi. "Persepolis" hozirda 34 ochko bilan turnir jadvalining 5-o‘rnida bormoqda.
Bundan tashqari, "Istiqlol" jamoasida o‘ynayotgan Rustam Ashurmatov va Jaloliddin Masharipov hamda "Traktor" klubi sharafini himoya qilayotgan Odil Hamrobekovning Eron chempionatidagi o‘yinlari Osiyo Chempionlar ligasi bilan bog‘liq ishtiroklari sabab qoldirildi. Shu sababli, bu hafta ular xalqaro maydonda faolroq bo‘lishdi.
**BAA chempionatidagi natijalar** BAA chempionatida ham o‘zbekistonlik futbolchilar o‘z o‘yinlarini davom ettirishdi. "Al-Batayeh" safida harakat qilayotgan Aziz G‘aniyev "Al-Dafra" bilan bo‘lgan uchrashuvda asosiy tarkibda maydonga tushdi va to‘liq 90 daqiqa davomida barqaror o‘yin namoyish etdi.
Uchrashuv 1:1 hisobidagi durang bilan yakunlandi. "Baniyas" klubi a’zosi Otabek Shukurov esa o‘z jamoasi bilan navbatdagi uchrashuvini 22 fevral kuni o‘tkazadi.
Demak, uning natijalari hali oldinda. **Xulosa** O‘zbekistonlik legionerlar o‘tgan hafta davomida turli chempionatlarda o‘z mahoratlarini namoyish etishdi.
Kimdir gol urdi, boshqasi to‘liq o‘yin o‘tkazdi, yana kimdir xalqaro o‘yinlar sabab ichki chempionatni o‘tkazib yubordi. Muhimi, ular o‘z formalarini yo‘qotmasliklari kerak, chunki yaxshi tayyorgarlik muvaffaqiyatli o‘yinlarning kafolatidir.

Футболисты из Узбекистана за границей: голы и результаты
В настоящее время наблюдается увеличение числа узбекских футболистов в зарубежных лигах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Каждую неделю кто-то из них забивает гол, кто-то делает результативную передачу или помогает своей команде контролировать игру. Итак, как прошла минувшая неделя для наших легионеров?
**События в чемпионате Ирана** В настоящее время в чемпионате Ирана выступают пять узбекских футболистов. Недавно перешедший в "Персеполис" Игорь Сергеев начал забивать голы за новую команду.
Он красиво пробил по воротам "Гол Гохар" и открыл счёт в матче. Однако его команда в итоге проиграла со счётом 1:3.
В этом матче Остон Орунов не был включён в заявку. "Персеполис" сейчас занимает 5-е место в турнирной таблице с 34 очками.
Кроме того, игры Рустама Ашурматова и Джалолиддина Машарипова из команды "Истиклол", а также Одил Хамробекова, защищающего цвета клуба "Трактор", в чемпионате Ирана были пропущены из-за участия в Лиге чемпионов Азии. Поэтому на этой неделе они были более активны на международной арене.
**Результаты в чемпионате ОАЭ** В чемпионате ОАЭ узбекские футболисты также продолжили свои выступления. Азиз Ганиев, выступающий за "Аль-Батайех", вышел в основном составе в матче с "Аль-Дафра" и провёл стабильную игру на протяжении всех 90 минут.
Встреча завершилась вничью со счётом 1:1. Игрок клуба "Банияс" Отабек Шукуров проведёт следующий матч со своей командой 22 февраля.
Таким образом, его результаты ещё впереди. **Вывод** Узбекские легионеры на прошлой неделе демонстрировали своё мастерство в различных чемпионатах.
Кто-то забивал голы, кто-то провёл полный матч, а кто-то пропустил внутренний чемпионат из-за международных игр. Главное, чтобы они не теряли форму, ведь хорошая подготовка — залог успешных выступлений.