Maxachev: Yarim o‘rta vaznda zarbadorlar xavfliroq
Yarim o‘rta vazn (77 kg) chempioni Islom Maxachev o‘zining ehtimoliy super-janglari haqida fikr bildirar ekan, o‘zini bu vaznda juda qulay his qilayotganini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, yengil vazn chempioni Iliya Topuriya bilan bo‘lishi mumkin bo‘lgan jang masalasida Maxachev hech qanday xavotiri yo‘qligini ochiq aytdi. Maxachevning fikricha, 77 kilogramm vaznda eng xavfli raqiblar — kuchli zarbalarga ega, bir zarba bilan raqibni nokaut qilish qobiliyatiga ega sportchilardir.
Shu o‘rinda u Maykl Moralesni alohida tilga oldi va uning zarbalarini ancha xavfli deb baholadi. Maxachevning ta’kidlashicha, bu vaznda kichik bir xatolik ham qimmatga tushishi mumkin.
Iliya Topuriya masalasiga to‘xtalib, Maxachev uning yarim o‘rta vaznda yengil vazndagi kabi kuchli xavf tug‘dira olmasligini aytdi. Buning asosiy sababi vazn o‘zgarishi bilan raqiblarning fizik xususiyatlari, masofa va kuchning o‘zgacha bo‘lishidadir.
Maxachevning fikriga ko‘ra, Topuriya bu vaznga o‘tgan taqdirda ham, uning bo‘yi va vazni kichikroq bo‘lgani bois, katta xavf tug‘dira olmaydi. Eslatib o‘tamiz, Islom Maxachev “UFC 322” turnirida avstraliyalik Jek Della Maddalenani hakamlarning bir ovozdan chiqargan qarori bilan mag‘lub etib, yarim o‘rta vaznda chempionlik kamariga ega chiqqan edi.

Maxachev: В полусреднем весе ударники опаснее
Чемпион в полусреднем весе (77 кг) Ислам Махачев, рассуждая о своих возможных супервстречах, подчеркнул, что чувствует себя очень комфортно в этой весовой категории. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно в вопросе возможного боя с чемпионом в легком весе Илией Топурией Махачев откровенно заявил, что не испытывает никакой тревоги. По мнению Махачева, в весе 77 килограммов самыми опасными соперниками являются бойцы с мощными ударами, способные нокаутировать противника одним ударом.
В этом контексте он особо отметил Майкла Моралеса и оценил его удары как весьма опасные. По словам Махачева, в этой весовой категории даже небольшая ошибка может дорого обойтись.
Касаясь вопроса Илиа Топурии, Махачев отметил, что он не сможет представлять такую же серьезную угрозу в полусреднем весе, как в легком. Основная причина — изменение физических характеристик соперников, дистанции и силы с изменением веса.
По мнению Махачева, даже если Топурия перейдет в этот вес, из-за меньшего роста и веса он не сможет представлять большую опасность. Напомним, что Ислам Махачев на турнире «UFC 322» одержал победу над австралийцем Джеком Делла Маддаленой единогласным решением судей и стал чемпионом в полусреднем весе.
Теперь главный вопрос в том, против кого Махачев будет защищать пояс: против мощных ударников или примет участие в супервстречах, вызывающих большой резонанс? В итоге, по мнению Махачева, в весе 77 килограммов большую опасность представляет не «имя», а сила удара соперника.