Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapia ijtimoiy badallar bo‘yicha olib borilayotgan tergov doirasida prokuratura tomonidan so‘roqqa chaqirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi. Mazkur ishda AFA g‘aznachisi Pablo Tovigino ham gumondor sifatida ko‘rib chiqilmoqda.
Huquq-tartibot organlari har ikki shaxsning mamlakatni tark etishini vaqtinchalik taqiqlashga qaror qilgan. So‘roq 5-mart kuni o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tergov AFA tomonidan davlat g‘aznasiga ijtimoiy badallar sifatida to‘lanishi kerak bo‘lgan 13 million dollar mablag‘ning yetib kelmaganiga oid ma’lumotlar asosida boshlangan. Shu bilan birga, Klaudio Tapia egalik qiladigan, vertolyot maydonchasi mavjud bo‘lgan 10 gektarlik qo‘rg‘on ham tekshiruv doirasiga kiritilgan.
Prokuratura futbolchilarga to‘lanadigan bonuslar miqdorini ham o‘rganmoqda. Ta’kidlanishicha, bu bonuslar Tapianing xalqaro parvoz xarajatlaridan ham kam ekanligi aniqlangan.

Президент Ассоциации футбола Аргентины (АФА) Клаудио Тапия был вызван на допрос прокуратурой в рамках расследования социальных взносов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Euro-football.ru. В данном деле также рассматривается подозрение в отношении казначея АФА Пабло Товигино.
Правоохранительные органы приняли решение временно запретить обоим лицам покидать страну. Допрос запланирован на 5 марта.
Расследование началось на основании информации о недополучении 13 миллионов долларов, которые должны были быть перечислены в государственную казну в качестве социальных взносов АФА. Кроме того, в рамках проверки был включён 10-гектарный особняк с вертолётной площадкой, принадлежащий Клаудио Тапии.
Прокуратура также изучает размер бонусов, выплачиваемых футболистам. Отмечается, что эти бонусы оказались меньше, чем расходы Тапии на международные перелёты.