Maktoninay: Zamonaviy futbol juda yumshoq bo‘lib qoldi
Shotlandiya terma jamoasi va Italiyaning "Napoli" klubi yarim himoyachisi Skott Maktoninay so‘nggi yillarda futbolning qanday o‘zgarib borayotgani haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. 29 yoshli futbolchining aytishicha, hozirgi futbol avvalgiga qaraganda ancha yumshoqroq bo‘lib qoldi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bolaligida futbolchilarni qattiqroq va bosim bilan o‘ynashga o‘rgatishgan, bugungi kunda esa maydonda eng kichik jismoniy kontakt ham sariq kartochka bilan jazolanmoqda. Maktoninayning fikricha, zamonaviy futbol haddan tashqari ehtiyotkor va sezgir bo‘lib qoldi.
U bu holatni zamonaviy o‘yin uslubining bir qismi sifatida baholadi. Joriy mavsumda Maktoninay barcha turnirlarda 34 ta uchrashuvda maydonga tushib, 10 ta gol urishga muvaffaq bo‘ldi va 4 ta golli uzatma berdi.
Shu bilan birga, u ikki marta ogohlantirish oldi. Bu uning o‘yin uslubi va natijadorligini aks ettiruvchi ko‘rsatkichlardir.

Мактонай: Современный футбол стал слишком мягким
Полузащитник сборной Шотландии и итальянского клуба «Наполи» Скотт Мактонинэй поделился своими мыслями о том, как футбол меняется в последние годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. По словам 29-летнего футболиста, современный футбол стал гораздо мягче, чем раньше.
По его словам, в детстве игроков учили играть жёстче и с давлением, а сегодня за самый небольшой физический контакт на поле дают жёлтую карточку. По мнению Мактонинэя, современный футбол стал чрезмерно осторожным и чувствительным.
Он оценил эту ситуацию как часть современного стиля игры. В текущем сезоне Мактонинэй сыграл 34 матча во всех турнирах, забил 10 голов и отдал 4 результативные передачи.
При этом он получил два предупреждения. Это показатели, отражающие его стиль игры и результативность.