O‘zbekiston bokschilari “Strandja” turnirida ishtirok etadi
21-fevraldan 2-martgacha Bolgariyaning Sofiya shahrida 77-marotaba o‘tkazilayotgan an’anaviy xalqaro “Strandja” boks turniri bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu musobaqada dunyo bo‘ylab tajribali bokschilar ishtirok etadi. O‘zbekiston boks federatsiyasi ma’lumotiga ko‘ra, mazkur musobaqada O‘zbekistonning erkaklar va ayollar terma jamoalari ham qatnashib, o‘z mahoratlarini sinovdan o‘tkazadi.
“Strandja” turniri oddiy musobaqa emas, balki sportchilar uchun katta sinov maydonidir. Bu yerda har bir jang sportchining tayyorgarligi, ruhiyati va taktikasi qanchalik mustahkam ekanini namoyon etadi.
Shu sababli, mazkur turnir mavsumning muhim bosqichlaridan biri hisoblanadi. O‘zbekiston delegatsiyasi bu safar keng tarkib bilan ishtirok etmoqda.
Har bir vaznda raqobatbardosh sportchilar, tajribali murabbiylar va texnik xodimlar jamoani qo‘llab-quvvatlashga tayyor. Asosiy maqsad — har bir jangda oxirigacha kurashish, to‘g‘ri reja asosida harakat qilish va sovuqqonlikni saqlashdir.
Erkaklar terma jamoasida turli vazn toifalarida ishtirok etadigan sportchilardan Asilbek Jalilov (50 kg), Samandar Olimov (55 kg), Abdulaziz Abdunazarov (55 kg), Abdurahmon Mahmudjonov (60 kg), Abdulloh Madaminov (65 kg) kabi nomlar o‘rin olgan. Bosh murabbiy To‘lqin Qilichev boshchiligida murabbiylar shtabi ham to‘liq tarkibda ishlamoqda.
Ayollar terma jamoasi tarkibida Sabina Boboqulova (48 kg), Feruza Kazakova (51 kg), Nigina O‘ktamova (57 kg), Sitora Turdibekova (60 kg) kabi sportchilar qatnashadi. Jamoaga bosh murabbiy Elshod Rasulov va boshqa tajribali murabbiylar rahbarlik qilmoqda.
Musobaqa davomida shifokorlar, fizioterapevtlar va menejerlar ham sportchilarning salomatligi va tayyorgarligiga alohida e’tibor qaratadi. Hakam vazifasini Aleksandr Hamidov bajaradi.
Xulosa qilib aytganda, “Strandja” turniri nafaqat sportchilar uchun, balki O‘zbekiston boks jamoasi uchun ham muhim sinov bo‘ladi. Har bir jangda oxirigacha kurashish, xarakter ko‘rsatish va medallar uchun raqobat qilish asosiy maqsad bo‘lib qoladi.

Боксёры Узбекистана участвуют в турнире «Странджа»
С 21 февраля по 2 марта в Софии, Болгария, пройдет традиционный международный боксерский турнир «Странджа», который проводится в 77-й раз. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом соревновании участвуют опытные боксеры со всего мира. По данным Федерации бокса Узбекистана, в данном турнире примут участие мужская и женская сборные Узбекистана, чтобы проверить свои навыки.
Турнир «Странджа» — это не просто соревнование, а серьёзное испытание для спортсменов. Здесь каждый бой демонстрирует, насколько крепка подготовка, дух и тактика спортсмена.
Поэтому данный турнир считается одним из важных этапов сезона. Делегация Узбекистана участвует в этот раз в широком составе.
В каждой весовой категории выступают конкурентоспособные спортсмены, опытные тренеры и технический персонал готовы поддерживать команду. Главная цель — бороться до конца в каждом бою, действовать согласно правильному плану и сохранять хладнокровие.
В мужской сборной выступают спортсмены в разных весовых категориях: Асилбек Джалилов (50 кг), Самандар Олимов (55 кг), Абдулазиз Абдуназаров (55 кг), Абдурахмон Махмуджонов (60 кг), Абдуллох Мадаминов (65 кг). Главный тренер — Толькин Киличев, тренерский штаб работает в полном составе.
В составе женской сборной участвуют Сабина Бобокулова (48 кг), Феруза Казакова (51 кг), Нигина Уктамова (57 кг), Ситора Турдибекова (60 кг). Команду возглавляет главный тренер Элшод Расулов и другие опытные тренеры.
Во время соревнований врачи, физиотерапевты и менеджеры уделяют особое внимание здоровью и подготовке спортсменов. Судейство осуществляет Александр Хамидов.
В заключение, турнир «Странджа» станет важным испытанием не только для спортсменов, но и для сборной Узбекистана по боксу. Главной задачей остается бороться до конца в каждом бою, проявлять характер и конкурировать за медали.