O‘zbekiston bokschilari “Strandja” turnirida ishtirok etadi
21-fevraldan 2-martgacha Bolgariyaning Sofiya shahrida 77-marotaba o‘tkazilayotgan an’anaviy xalqaro “Strandja” boks turniri bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu musobaqada dunyo bo‘ylab tajribali bokschilar ishtirok etadi. O‘zbekiston boks federatsiyasi ma’lumotiga ko‘ra, mazkur musobaqada O‘zbekistonning erkaklar va ayollar terma jamoalari ham qatnashib, o‘z mahoratlarini sinovdan o‘tkazadi.
“Strandja” turniri oddiy musobaqa emas, balki sportchilar uchun katta sinov maydonidir. Bu yerda har bir jang sportchining tayyorgarligi, ruhiyati va taktikasi qanchalik mustahkam ekanini namoyon etadi.
Shu sababli, mazkur turnir mavsumning muhim bosqichlaridan biri hisoblanadi. O‘zbekiston delegatsiyasi bu safar keng tarkib bilan ishtirok etmoqda.
Har bir vaznda raqobatbardosh sportchilar, tajribali murabbiylar va texnik xodimlar jamoani qo‘llab-quvvatlashga tayyor. Asosiy maqsad — har bir jangda oxirigacha kurashish, to‘g‘ri reja asosida harakat qilish va sovuqqonlikni saqlashdir.
Erkaklar terma jamoasida turli vazn toifalarida ishtirok etadigan sportchilardan Asilbek Jalilov (50 kg), Samandar Olimov (55 kg), Abdulaziz Abdunazarov (55 kg), Abdurahmon Mahmudjonov (60 kg), Abdulloh Madaminov (65 kg) kabi nomlar o‘rin olgan. Bosh murabbiy To‘lqin Qilichev boshchiligida murabbiylar shtabi ham to‘liq tarkibda ishlamoqda.
Ayollar terma jamoasi tarkibida Sabina Boboqulova (48 kg), Feruza Kazakova (51 kg), Nigina O‘ktamova (57 kg), Sitora Turdibekova (60 kg) kabi sportchilar qatnashadi. Jamoaga bosh murabbiy Elshod Rasulov va boshqa tajribali murabbiylar rahbarlik qilmoqda.
Musobaqa davomida shifokorlar, fizioterapevtlar va menejerlar ham sportchilarning salomatligi va tayyorgarligiga alohida e’tibor qaratadi. Hakam vazifasini Aleksandr Hamidov bajaradi.
Xulosa qilib aytganda, “Strandja” turniri nafaqat sportchilar uchun, balki O‘zbekiston boks jamoasi uchun ham muhim sinov bo‘ladi. Har bir jangda oxirigacha kurashish, xarakter ko‘rsatish va medallar uchun raqobat qilish asosiy maqsad bo‘lib qoladi.