Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapia ijtimoiy badallar to‘lanmagani bilan bog‘liq ish doirasida prokuratura tomonidan so‘roqqa chaqirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Euro-football.ru" nashri xabar berdi. AFA g‘aznachisi Pablo Tovigino ham ushbu ish bo‘yicha gumonlanuvchi sifatida qayd etilgan.
Huquqni muhofaza qilish organlari Tapia va Toviginoga mamlakatdan chiqishni taqiqladi. Tergov ishlari AFA tomonidan davlat g‘aznasiga 13 million dollar miqdoridagi ijtimoiy badallar o‘z vaqtida o‘tkazilmaganligi haqidagi ma’lumotlardan so‘ng boshlandi.
Shuningdek, prokuratura tomonidan Tapia mulkiga tegishli bo‘lgan 10 gektarlik qarorgoh, jumladan, undagi vertolyot qo‘nish maydonchasi ham tekshirilmoqda. Bundan tashqari, tergovchilar futbolchilarga beriladigan bonuslar miqdoriga ham alohida e’tibor qaratmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bu bonuslar Tapianing xalqaro parvozlariga ketgan xarajatlardan ancha kam bo‘lgan. Mazkur ish doirasidagi so‘roq 5 mart kuni o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Президент Ассоциации футбола Аргентины (АФА) Клаудио Тапия был вызван на допрос прокуратурой в связи с делом о невыплате социальных взносов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание "Euro-football.ru". Казначей АФА Пабло Товигино также был зарегистрирован в качестве подозреваемого по этому делу.
Правоохранительные органы запретили Тапии и Товигино покидать страну. Расследование началось после поступления информации о том, что АФА не перечислила в государственную казну социальные взносы в размере 13 миллионов долларов вовремя.
Кроме того, прокуратура проверяет 10 гектаров лагеря, принадлежащего Тапии, включая вертолетную площадку на его территории. Также следователи уделяют особое внимание суммам бонусов, выплачиваемых футболистам.
По данным, эти бонусы были значительно меньше расходов Тапии на международные перелеты. Допрос в рамках этого дела запланирован на 5 марта.