Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapia ijtimoiy badallar bo‘yicha byudjetga to‘lanmagan mablag‘lar sababli prokuratura tomonidan so‘roqqa chaqirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda *euro-football.ru* xabar berdi. Tergov davomida yana bir shaxs – AFA g‘aznachisi Pablo Tovigino ham gumonlanuvchi sifatida ko‘rilmoqda.
Tergov organlari ikkala shaxsga ham mamlakat hududidan chiqishni taqiqladi. So‘roq jarayoni 5-mart kuni o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Mazkur ish davlat byudjetiga ijtimoiy badallar sifatida 13 million dollar miqdoridagi mablag‘ning yetib kelmagani haqidagi ma’lumotlar asosida ochilgan. Shuningdek, prezident Tapia tasarrufidagi 10 gektar maydonga ega mulk, jumladan, vertolyot qo‘nish maydonchasi ham tekshirilmoqda.
Prokuratura AFA futbolchilariga beriladigan bonuslar miqdorini ham o‘rganmoqda. Ayrim ma’lumotlarga ko‘ra, bu bonuslar Tapianing xalqaro parvozlar uchun sarflagan xarajatlaridan kam ekanligi aniqlangan.

Президент Ассоциации футбола Аргентины (АФА) Клаудио Тапия вызван на допрос прокуратурой из-за невыплаченных в бюджет средств по социальным взносам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает *euro-football.ru*. В ходе расследования также рассматривается другая фигура – казначей АФА Пабло Товигино, который считается подозреваемым.
Следственные органы запретили обоим лицам покидать территорию страны. Допрос запланирован на 5 марта.
Дело было открыто на основании информации о недопоступлении в государственный бюджет средств в размере 13 миллионов долларов в качестве социальных взносов. Кроме того, проверяется имущество президента Тапии, включающее участок площадью 10 гектаров, а также вертолетную площадку.
Прокуратура также изучает размер бонусов, выплачиваемых футболистам АФА. По некоторым данным, эти бонусы оказались меньше расходов Тапии на международные перелеты.