Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapia ijtimoiy badallar to‘lanmagani bilan bog‘liq ish doirasida prokuratura tomonidan so‘roqqa chaqirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Mazkur ishda AFA g‘aznachisi Pablo Tovigino ham gumonlanuvchi sifatida tilga olinmoqda.
Huquq-tartibot idoralari tomonidan Tapia va Toviginoga mamlakatni tark etish taqiqlangan. So‘roq 5 mart kuni o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tergov davomida AFA tomonidan ijtimoiy to‘lovlar bo‘yicha davlat g‘aznasiga 13 million dollar miqdoridagi mablag‘ yetkazib berilmagani haqidagi da’volar o‘rganilmoqda. Bundan tashqari, Tapia egalik qiladigan 10 gektar maydonga ega, vertolyot maydonchasi bilan jihozlangan mulk ham tekshiruv doirasida shubha ostiga olingan.
Shuningdek, prokuratura futbolchilarga berilgan bonuslar miqdorini ham alohida ko‘rib chiqmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, bu bonuslar Tapianing xalqaro parvozlar uchun sarflagan xarajatlaridan ham kam bo‘lishi mumkin.

Президент Аргентинской футбольной ассоциации (AFA) Клаудио Тапия был вызван на допрос прокуратурой в рамках дела, связанного с неуплатой социальных взносов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. В данном деле также упоминается казначей AFA Пабло Товигин как подозреваемый.
Правоохранительные органы запретили Тапии и Товигину покидать страну. Допрос запланирован на 5 марта.
В ходе расследования изучаются обвинения в том, что AFA не перечислила в государственную казну средства в размере 13 миллионов долларов по социальным взносам. Кроме того, под подозрением находится имущество Тапии — участок площадью 10 гектаров с вертолетной площадкой.
Также прокуратура отдельно рассматривает размер бонусов, выплаченных футболистам. По данным, эти бонусы могут быть даже меньше расходов Тапии на международные перелёты.