Ronaldu: "Mehnat tufayli o‘smoqdamiz"
O‘zbekiston Superligasi 2026 yilgi mavsum oldidan jamoalar tarkibini kuchaytirish maqsadida faol transfer siyosati olib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, legioner futbolchilarni jalb qilish borasida klublar o‘rtasida katta raqobat kuzatilmoqda. Kimdir hujum chizig‘ini kuchaytirsa, boshqalar yarim himoya yoki himoya chizig‘ini mustahkamlashga e’tibor qaratmoqda.
O‘zbekiston Professional Futbol Ligasi (O‘zPFL) bergan ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda chempionatimizda eng ko‘p legioner futbolchilar Serbiya va Gruziyadan kelgan. Har ikkala davlatdan 13 nafardan futbolchi Superliga jamoalari sharafini himoya qilmoqda.
Bu ikki mamlakat legionerlar soni bo‘yicha yetakchilik qilmoqda. Ular ortidan Nigeriyadan 7 nafar, Braziliya va Chernogoriyadan 5 nafardan futbolchilar kelgan.
Shuningdek, Rossiya, Tojikiston, Yaponiya, Ukraina, Iroq, Italiya, Shimoliy Makedoniya, Sloveniya, Xorvatiya, Fransiya, Gana va boshqa mamlakatlardan ham futbolchilar bor. Legioner futbolchilarning bunday xilma-xilligi chempionatning xalqaro tus olganini ko‘rsatadi.
Serbiya va Gruziya futbolchilarining ko‘pligi ularning jismoniy tayyorgarligi va O‘zbekiston futboli uslubiga tez moslasha olish qobiliyati bilan bog‘liq bo‘lsa, Nigeriya va Braziliyadan kelgan futbolchilar texnika va tezlikda ustunlik qilishi bilan ajralib turadi. Legionerlarning ko‘pligi jamoalar o‘rtasidagi raqobatni oshiradi, o‘yin sifati va sur’atini yaxshilaydi.
Har bir jamoa uchun asosiy maqsad legionerlarni to‘g‘ri tanlash va ulardan maksimal foyda olish bo‘ladi. Muxlislar esa har bir turda yangi va qiziqarli o‘yinlarni tomosha qilishni kutmoqda.
Superliganing 2026 yilgi mavsumi nafaqat jamoalar, balki futbolchilar uchun ham o‘zini ko‘rsatish imkoniyatidir. Natijada, muxlislar uchun eng muhim narsa — yaxshi o‘yin va yuqori kayfiyat bo‘lib qolaveradi.
Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapia ijtimoiy badallar to'lanmagani bilan bog‘liq ish doirasida prokuratura tomonidan so‘roqqa chaqirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Sport Bugun, 18:15
Saudiya Arabistonining "Al-Nasr" klubida o‘ynayotgan portugaliyalik futbol yulduzi Krishtianu Ronaldu o‘zining ijtimoiy tarmoq sahifasida yangi post qoldirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Xyoness: Klop "Red Bull" tizimiga mos kelmaydi
Myunxenning "Bavariya" klubi faxriy prezidenti Uli Xyoness Yurgen Klopning "Red Bull" tizimida ishlash ehtimoliga o‘z fikrini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda