Superligada legionerlar soni ortib bormoqda
O‘zbekiston Superligasi 2026 yilgi mavsum oldidan jamoalar tarkibini kuchaytirish maqsadida faol transfer siyosati olib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, legioner futbolchilarni jalb qilish borasida klublar o‘rtasida katta raqobat kuzatilmoqda. Kimdir hujum chizig‘ini kuchaytirsa, boshqalar yarim himoya yoki himoya chizig‘ini mustahkamlashga e’tibor qaratmoqda.
O‘zbekiston Professional Futbol Ligasi (O‘zPFL) bergan ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda chempionatimizda eng ko‘p legioner futbolchilar Serbiya va Gruziyadan kelgan. Har ikkala davlatdan 13 nafardan futbolchi Superliga jamoalari sharafini himoya qilmoqda.
Bu ikki mamlakat legionerlar soni bo‘yicha yetakchilik qilmoqda. Ular ortidan Nigeriyadan 7 nafar, Braziliya va Chernogoriyadan 5 nafardan futbolchilar kelgan.
Shuningdek, Rossiya, Tojikiston, Yaponiya, Ukraina, Iroq, Italiya, Shimoliy Makedoniya, Sloveniya, Xorvatiya, Fransiya, Gana va boshqa mamlakatlardan ham futbolchilar bor. Legioner futbolchilarning bunday xilma-xilligi chempionatning xalqaro tus olganini ko‘rsatadi.
Serbiya va Gruziya futbolchilarining ko‘pligi ularning jismoniy tayyorgarligi va O‘zbekiston futboli uslubiga tez moslasha olish qobiliyati bilan bog‘liq bo‘lsa, Nigeriya va Braziliyadan kelgan futbolchilar texnika va tezlikda ustunlik qilishi bilan ajralib turadi. Legionerlarning ko‘pligi jamoalar o‘rtasidagi raqobatni oshiradi, o‘yin sifati va sur’atini yaxshilaydi.
Har bir jamoa uchun asosiy maqsad legionerlarni to‘g‘ri tanlash va ulardan maksimal foyda olish bo‘ladi. Muxlislar esa har bir turda yangi va qiziqarli o‘yinlarni tomosha qilishni kutmoqda.
Superliganing 2026 yilgi mavsumi nafaqat jamoalar, balki futbolchilar uchun ham o‘zini ko‘rsatish imkoniyatidir. Natijada, muxlislar uchun eng muhim narsa — yaxshi o‘yin va yuqori kayfiyat bo‘lib qolaveradi.

В Суперлиге увеличивается количество легионеров
Перед сезоном 2026 года Суперлига Узбекистана активно проводит трансферную политику с целью усиления состава команд. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно заметна большая конкуренция между клубами в привлечении легионерских футболистов. Одни усиливают линию атаки, другие уделяют внимание укреплению полузащиты или обороны.
По данным Профессиональной футбольной лиги Узбекистана (УзПФЛ), в нашем чемпионате сейчас больше всего легионеров из Сербии и Грузии. По 13 футболистов из каждой страны защищают честь команд Суперлиги.
Эти две страны лидируют по количеству легионеров. За ними следуют Нигерия с 7 игроками, а также Бразилия и Черногория с 5 футболистами каждая.
Кроме того, в чемпионате играют футболисты из России, Таджикистана, Японии, Украины, Ирака, Италии, Северной Македонии, Словении, Хорватии, Франции, Ганы и других стран. Такое разнообразие легионеров свидетельствует о международном характере чемпионата.
Большое количество футболистов из Сербии и Грузии связано с их физической подготовкой и способностью быстро адаптироваться к стилю футбола Узбекистана, тогда как игроки из Нигерии и Бразилии выделяются техникой и скоростью. Увеличение числа легионеров усиливает конкуренцию между командами, улучшая качество и темп игры.
Основная задача каждой команды — правильно подобрать легионеров и максимально эффективно использовать их потенциал. Болельщики же ждут новых и интересных матчей в каждом туре.
Сезон Суперлиги 2026 года — это возможность проявить себя не только для команд, но и для футболистов. В итоге для болельщиков самым важным остаются хорошая игра и отличное настроение.