Argentina Futbol Assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapia ijtimoiy badallarni to‘lash bo‘yicha yuzaga kelgan muammolar sababli prokuratura tomonidan so‘roqqa chaqirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Ushbu ish doirasida AFA g‘aznachisi Pablo Tovigino ham tergovga jalb qilingan.
Huquq-tartibot idoralari ikkala shaxsga ham vaqtinchalik mamlakatni tark etishni taqiqladi. Ma’lum qilinishicha, so‘roq 5 mart sanasiga belgilangan.
Tergov AFA tomonidan davlat g‘aznasiga ijtimoiy badallar bo‘yicha 13 million dollarlik mablag‘ yetishmayotgani aniqlangach boshlangan. Shu bilan birga, Tapianing shaxsiy mulki ham tergov doirasida o‘rganilmoqda.
Unga tegishli bo‘lgan, 10 gektar hududni egallagan va vertolyot maydonchasiga ega qo‘rg‘on prokuratura e’tiborini tortgan. Bundan tashqari, tergov futbolchilarga berilgan bonuslar miqdorini ham ko‘rib chiqmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bu bonuslar Tapianing xalqaro safarlarga sarflagan xarajatlaridan kamroq bo‘lgan. Ushbu holat prokuratura tomonidan alohida tekshirilmoqda.

Президент Ассоциации футбола Аргентины (АФА) Клаудио Тапия был вызван на допрос прокуратурой из-за проблем с выплатой социальных взносов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. В рамках этого дела также к расследованию привлечён казначей АФА Пабло Товигино.
Правоохранительные органы запретили обоим лицам временно покидать страну. Известно, что допрос назначен на 5 марта.
Расследование началось после того, как было выявлено отсутствие 13 миллионов долларов в государственном бюджете АФА по социальным взносам. При этом личное имущество Тапии также изучается в рамках расследования.
Прокуратуру привлекло внимание укрепление, принадлежащее ему, занимающее 10 гектаров и имеющее вертолётную площадку. Кроме того, расследование рассматривает сумму бонусов, выплаченных футболистам.
По данным, эти бонусы были меньше расходов Тапии на международные поездки. Этот факт тщательно проверяется прокуратурой.