Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) rahbari Klaudio Tapia ijtimoiy badallar to‘lanmasligi bilan bog‘liq ish doirasida prokuraturaga so‘roqqa chaqirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Ushbu holatda AFA g‘aznachisi Pablo Tovigino ham gumondor sifatida ko‘rilmoqda.
Tergov doirasida huquq-tartibot organlari har ikki mansabdorga mamlakatni tark etishni taqiqladi. Ma’lum bo‘lishicha, so‘roq 5 mart kuni o‘tkaziladi.
Tergov ishlari AFA tomonidan to‘lanishi lozim bo‘lgan ijtimoiy badallar bo‘yicha davlat g‘aznasida 13 million dollar miqdorida yetishmovchilik aniqlangach boshlangani aytilmoqda. Bundan tashqari, tergovchilar Klaudio Tapia mulkiga ham e’tibor qaratishgan.
Xususan, uning vertolyot qo‘nish maydonchasiga ega 10 gektarlik yer uchastkasi tekshiruv ob’ekti bo‘lgan. Shuningdek, prokuratura futbolchilar uchun ajratilgan bonuslar miqdoriga ham qiziqish bildirmoqda.

Руководитель AFA Клаудио Тапия вызван в прокуратуру
Глава Ассоциации футбола Аргентины (AFA) Клаудио Тапия был вызван в прокуратуру для допроса в связи с делом о невыплате социальных взносов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. В данном деле также подозревается казначей AFA Пабло Товинино.
В рамках расследования правоохранительные органы запретили обоим должностным лицам покидать страну. Известно, что допрос состоится 5 марта.
Расследование началось после того, как было выявлено недостачу в размере 13 миллионов долларов в государственном бюджете по социальным взносам, которые должна была выплачивать AFA. Кроме того, следователи обратили внимание на имущество Клаудио Тапии.
В частности, проверке подвергся земельный участок площадью 10 гектаров с вертолетной площадкой, принадлежащий Тапии. Также прокуратура проявляет интерес к суммам бонусов, выделяемым футболистам.
В документах отмечено, что эти суммы значительно ниже расходов Тапии на международные перелеты. Данное расследование вызвало различные подозрения, связанные с финансовой деятельностью футбольной организации.