Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapia ijtimoiy badallar to‘lanmaganligi bo‘yicha tergov ishida prokuratura tomonidan so‘roq qilinishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotni euro-football.ru nashri xabar qildi. Mazkur ish doirasida Tapia bilan birga tashkilotning g‘aznachisi Pablo Tovigino ham tergovga jalb qilingan.
Huquq-tartibot organlari bu ikki mansabdor shaxsga mamlakatdan chiqishni taqiqlagan. So‘roq jarayoni 5 mart kuni amalga oshirilishi kutilmoqda.
Tergov AFA tomonidan byudjetga o‘tkazilishi lozim bo‘lgan 13 million dollar miqdoridagi ijtimoiy badallar yetishmay qolgani sababli boshlangan. Bundan tashqari, Tapianing shaxsiy mulki, ya’ni 10 gektarlik yer maydoni va unda joylashgan vertolyot maydonchasi ham tekshiruvchilar e’tiborini jalb qilgan.
Prokuratura futbolchilarga beriladigan bonus to‘lovlarini ham o‘rganmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu bonuslar miqdori Tapianing dunyo bo‘ylab amalga oshirgan parvozlariga ketgan xarajatlaridan kamroq bo‘lishi mumkin.

Президент Ассоциации футбола Аргентины (АФА) Клаудио Тапия планируется к допросу прокуратурой по делу о невыплате социальных взносов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту информацию сообщил портал euro-football.ru. В рамках данного дела вместе с Тапией к следствию привлечён также казначей организации Пабло Товинио.
Правоохранительные органы запретили этим двум должностным лицам покидать страну. Ожидается, что допрос состоится 5 марта.
Расследование началось из-за отсутствия социальных взносов в размере 13 миллионов долларов, которые АФА должна была перечислить в бюджет. Кроме того, внимание следователей привлекло личное имущество Тапии — участок земли площадью 10 гектаров и расположенная на нём вертолётная площадка.
Прокуратура также изучает выплаты бонусов футболистам. По данным, сумма этих бонусов может быть меньше расходов Тапии на перелёты по всему миру.