Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapia ijtimoiy badallar to‘lanmaganligi bo‘yicha ochilgan tergov ishiga aloqadorlik sababli prokuratura tomonidan so‘roqqa chaqirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar bermoqda. Mazkur ish doirasida AFA g‘aznachisi Pablo Tovigino ham tergovda ishtirok etmoqda.
Huquq-tartibot organlari tomonidan Tapia va Toviginoga vaqtincha mamlakatdan chiqib ketish taqiqlandi. Tergov jarayoni 5 mart kuni bo‘lib o‘tadi.
Ushbu ish AFA tomonidan davlat byudjetiga ijtimoiy badallar sifatida 13 million dollar miqdorida to‘lov amalga oshirilmagani aniqlangach boshlangan. Tergovchilar, shuningdek, Klaudio Tapianing mulki sifatida qayd etilgan 10 gektarlik qo‘rg‘on va undagi vertolyot qo‘nish maydonchasini ham tekshirishmoqda.
Prokuratura futbolchilarga beriladigan bonus to‘lovlari miqdoriga ham e’tibor qaratmoqda. Bonus summalari Tapianing xalqaro parvozlari uchun sarflanadigan xarajatlardan kam ekanligi alohida qayd etilgan.

Президент Ассоциации футбола Аргентины (АФА) Клаудио Тапия был вызван прокуратурой на допрос в связи с расследованием по делу о неуплате социальных взносов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. В рамках данного дела также участвует в расследовании казначей АФА Пабло Товигино.
Правоохранительные органы запретили Тапии и Товигино временно покидать страну. Следственные действия пройдут 5 марта.
Дело было начато после того, как выяснилось, что АФА не выплатила государственному бюджету социальные взносы в размере 13 миллионов долларов. Следователи также проверяют 10 гектаров усадьбы, зарегистрированной на Клаудио Тапию, и вертолетную площадку на её территории.
Прокуратура также обращает внимание на суммы бонусных выплат футболистам. Отмечено, что суммы бонусов значительно меньше расходов, связанных с международными перелётами Тапии.