"Benfika" bosh murabbiyi Joze Mourinyo Chempionlar ligasida "Real Madrid"ga qarshi o‘yindan so‘ng tanqidlar markazida qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U jamoasiga nisbatan irqchilik ayblovlarini asossiz deb atadi va bu holatni noto‘g‘ri talqin qilishdan ogohlantirdi. Shuningdek, Mourinyo "Real Madrid" futbolchisi Vinisius Juniorni gol kiritilgandan keyingi provokatsion nishonlash harakatlari uchun tanqid qildi.
Ushbu voqealar haqida euro-football.ru xabar berdi. O‘yinda Vinisius Junior "Benfika" futbolchisi Janluka Prestiyanni tomonidan o‘ziga nisbatan irqchilikka yo‘l qo‘yilgani haqida shikoyat qilgani aytilmoqda.
Bu holat yuzasidan UEFA rasmiy surishtiruv ishlarini boshladi. Hozirda voqea tafsilotlari o‘rganilmoqda.
Mourinyoni tanqid qilganlar orasida "Bavariya" bosh murabbiyi Vensan Kompani ham bor. Portugaliyaning O Jogo nashriga ko‘ra, Mourinyo vaziyatni batafsil izohlash niyatida emasligini aytib, faqat shuni ta’kidladi: "Bu barcha uchun qiyin bo‘ldi.
Qanday darajada ekanini aytmayman, lekin oson o‘tmaganini aniq bilaman." Eslatib o‘tamiz, "Real Madrid" va "Benfika" jamoalari o‘rtasidagi javob uchrashuvi 25 fevral kuni bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan. Mazkur bahsda ham jamoalar o‘z imkoniyatlarini yana bir bor sinab ko‘radi.

Моуриньо отверг обвинения в расизме, УЕФА начала расследование
Главный тренер "Бенфики" Жозе Моуринью оказался в центре критики после матча Лиги чемпионов против "Реала". Об этом сообщает Zamin.uz.
Он назвал обвинения в расизме в адрес своей команды необоснованными и предупредил о неправильной интерпретации этой ситуации. Также Моуринью раскритиковал игрока "Реала" Винисиуса Жуниора за провокационные действия после забитого гола.
Об этих событиях сообщил euro-football.ru. В матче Винисиус Жуниор пожаловался на расизм со стороны игрока "Бенфики" Джанлуки Престиянни.
По этому поводу УЕФА начала официальное расследование. В настоящее время изучаются детали инцидента.
Среди критикующих Моуринью находится главный тренер "Баварии" Винсент Компани. По информации португальского издания O Jogo, Моуринью не намерен подробно комментировать ситуацию, отметив лишь: "Это было тяжело для всех.
Не скажу, насколько, но точно знаю, что это было нелегко." Напомним, что ответный матч между командами "Реал Мадрид" и "Бенфика" запланирован на 25 февраля. В этой встрече команды вновь проверят свои возможности.