Fabiano Karuana yaqinlashayotgan "Nomzodlar" turniri oldidan raqiblarini baholab, o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ko‘pchilik mutaxassislar uni turnirning asosiy favoriti sifatida ko‘rsatayotgan bo‘lsa-da, Karuana bu maqomning ikki tomonlama ta’sirini tan oldi: bir tomondan u maqtov, ikkinchi tomondan esa katta bosim. Uning fikricha, "Nomzodlar" turniriga kelgan har bir shaxmatchining yagona maqsadi bor — bu g‘alaba.
Karuana hozirgi ishtirokchilarni avvalgi turnirlar bilan taqqoslab, tayyorgarlik darajasi bo‘yicha farq sezilarli darajada qisqarganini aytadi. Endi natijani faqat tayyorgarlik emas, balki boshqa nozik omillar hal qiladi: sport formasi, nervlarni boshqarish, vaziyatlarni to‘g‘ri baholash, xatolarni minimallashtirish va hal qiluvchi pozitsiyalarda to‘g‘ri qaror qabul qilish.
U raqiblarini alohida baholab o‘tdi. Masalan, Praggnanandha haqida gapirar ekan, uning so‘nggi yillarda ko‘rsatgan yirik turnirlardagi natijalarini yuqori baholadi va reytingdan ko‘ra, katta musobaqalardagi muvaffaqiyatlarni muhimroq deb hisoblashini aytdi.
Anish Giri esa strategik jihatdan kuchli shaxmatchi sifatida ta’riflandi, ammo Karuana uning ko‘p partiyada g‘alaba qozonish qobiliyatiga shubha bildirdi. Vey I haqida gapirganda, uning o‘yin darajasi ba’zida yuqori bo‘lsa-da, katta turnirlarni yutish tajribasi yetarli emasligini ta’kidladi.
Yesipenkoni Karuana xavfli raqib sifatida ko‘radi, ammo uni asosiy favoritlar qatoriga qo‘shmadi. Blyubaum haqida esa u "spoyler" rolida bo‘lishi mumkinligini, lekin g‘alaba imkoniyatlari cheklanganligini aytdi.
Sindarov esa Karuana uchun eng qiziqarli nomlardan biri. U Sindarovni hujumkor va xavfli o‘yinchi sifatida ta’riflab, hatto turnir g‘olibiga aylanish ehtimolini ham e’tirof etdi.
Xikaru Nakamura haqida gapirganda, Karuana uning tajribasini va avvalgi turnirlarda g‘alaba qozonish qobiliyatini yuqori baholadi. Nakamura oxirgi turnirda ham hal qiluvchi imkoniyatga ega bo‘lganini eslatib, uning chempionlikka da’vogarligini tan oldi.
Umuman olganda, Karuana turnirning qiyin bo‘lishini tan olsa-da, uning yakuniy maqsadi o‘zgarishsiz — g‘alaba uchun kurash. Manba: zamin.uz.

Каруана оценил своих соперников перед турниром "Кандидаты"
Фабиано Каруана, оценивая своих соперников перед приближающимся турниром "Кандидаты", поделился своими мыслями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя многие специалисты называют его главным фаворитом турнира, Каруана признал двоякое влияние этого статуса: с одной стороны — похвала, с другой — большое давление. По его мнению, у каждого шахматиста, пришедшего на турнир "Кандидаты", есть одна цель — победа.
Каруана сравнил нынешних участников с предыдущими турнирами и отметил, что разрыв в уровне подготовки значительно сократился. Теперь результат решают не только подготовка, но и другие тонкие факторы: спортивная форма, управление нервами, правильная оценка ситуации, минимизация ошибок и принятие верных решений в ключевых позициях.
Он отдельно оценил своих соперников. Например, говоря о Прагнанандхе, он высоко оценил его результаты на крупных турнирах последних лет и отметил, что считает важнее успехи на больших соревнованиях, чем рейтинг.
Аниша Гири он охарактеризовал как сильного стратегического игрока, однако выразил сомнения в его способности выигрывать много партий. Говоря о Вэй И, Каруана отметил, что хотя уровень его игры иногда высок, опыта побед на крупных турнирах ему не хватает.
Есипенко Каруана рассматривает как опасного соперника, но не включил его в число основных фаворитов. Что касается Блюбаума, он сказал, что тот может сыграть роль "спойлера", но шансы на победу ограничены.
Синдаров для Каруаны — один из самых интересных участников. Он охарактеризовал Синдарова как атакующего и опасного игрока, даже признал вероятность того, что он может стать победителем турнира.
Говоря о Хикару Накамуре, Каруана высоко оценил его опыт и способность побеждать на предыдущих турнирах. Напомнив, что Накамура имел решающую возможность и на последнем турнире, он признал его претензии на чемпионство.
В целом, хотя Каруана признаёт, что турнир будет сложным, его конечная цель остаётся неизменной — борьба за победу. Источник: zamin.uz.