Shlotterbek uchun “Real” va “Barselona” kurashi qizg‘inlashmoqda
Ispaniya futbol chempionatining ikki mashhur klubi — “Barselona” va “Real Madrid” bu safar maydonda emas, balki transfer bozorida raqobatlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ularning e’tibori “Borussiya Dortmund” jamoasining markaziy himoyachisi Niko Shlotterbekga qaratilgan. Har ikki klub yozgi transfer oynasida himoya chizig‘ini kuchaytirish uchun aynan ushbu futbolchini tarkibga qo‘shishni rejalashtirmoqda.
AS nashrining xabariga ko‘ra, ayni damda “Real” bu poygada oldinga chiqib olgan va madridliklar transferni amalga oshirishga yaqin turibdi. “Qirollik klubi” hozirda markaziy himoyani mustahkamlashni o‘zining asosiy vazifalaridan biri sifatida belgilagan.
Shu sababdan, ular bu borada tezkor va qat’iy harakat qilmoqda. Manbaga ko‘ra, Shlotterbek “Borussiya Dortmund” bilan shartnomani uzaytirishga shoshilmayapti.
Hatto futbolchining klubga rad javobi berishi ham ehtimoldan xoli emas. Natijada, Dortmund rahbariyati futbolchini kelasi yozda sotish masalasini jiddiy ko‘rib chiqmoqda.
Bu holatni “Real Madrid” foydasiga ishlashiga umid qilmoqda. So‘nggi haftalarda “Real” Shlotterbekni yaqindan kuzatishni kuchaytirdi.
Klub mutasaddilari uning maydondagi barqaror o‘yini, “Borussiya”ga qo‘shayotgan hissasi va Germaniya terma jamoasidagi muhim o‘rni haqida yuqori fikr bildirmoqda. Bundan tashqari, “Real” va “Borussiya” o‘rtasidagi yaxshi munosabatlar transfer jarayonini soddalashtirishi mumkin.
Mutaxassislarning taxminiga ko‘ra, bu transfer qiymati taxminan 50 million yevro bo‘lishi kutilmoqda. Shu bilan birga, “Barselona” ham bu poygada ortga chekinishni istamaydi.
Natijada, yozgi transfer oynasi qizg‘in o‘tishi kutilmoqda. Endi asosiy savol shuki, Shlotterbek qaysi klubni tanlaydi: “Barselona”ning yangi loyihasini yoki “Real Madrid”ning tayyor g‘alabalar yo‘lini?

Борьба за Шлоттербека между «Реалом» и «Барселоной» накаляется
Два известных клуба испанского футбольного чемпионата — «Барселона» и «Реал Мадрид» на этот раз соревнуются не на поле, а на трансферном рынке. Об этом сообщает Zamin.uz.
Их внимание сосредоточено на центральном защитнике команды «Боруссия Дортмунд» Нико Шлоттербеке. Оба клуба планируют включить этого футболиста в состав, чтобы усилить линию обороны в летнее трансферное окно.
По информации издания AS, в данный момент «Реал» вышел вперед в этой гонке и мадридцы близки к осуществлению трансфера. «Королевский клуб» сейчас рассматривает укрепление центральной обороны как одну из своих основных задач.
Поэтому они действуют быстро и решительно. По данным источника, Шлоттербек не спешит продлевать контракт с «Боруссией Дортмунд».
Даже отказ футболиста клубу не исключён. В результате руководство Дортмунда серьёзно рассматривает возможность продажи игрока следующим летом.
Ожидается, что эта ситуация сыграет на пользу «Реалу Мадрид». В последние недели «Реал» усилил наблюдение за Шлоттербеком.
Представители клуба высоко оценивают его стабильную игру на поле, вклад в «Боруссию» и важную роль в сборной Германии. Кроме того, хорошие отношения между «Реалом» и «Боруссией» могут упростить процесс трансфера.
По мнению экспертов, стоимость этого трансфера ожидается примерно в 50 миллионов евро. В то же время «Барселона» также не хочет отступать в этой гонке.
В итоге ожидается жаркое летнее трансферное окно. Теперь главный вопрос в том, какой клуб выберет Шлоттербек: новый проект «Барселоны» или готовый путь к победам «Реала Мадрид»?