Bolgariyaning Sofiya shahrida o‘tkazilayotgan 77-chi “Strandja” xalqaro boks turniri davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu musobaqada O‘zbekiston vakillari ham faol ishtirok etmoqda. Bugungi kunning dastlabki janglari yakunlandi.
Turnirning birinchi dasturida ayrim bokschilarimiz muvaffaqiyatga erishgan bo‘lsa, ba’zilari kuchli raqiblarga qarshi kurashda mag‘lub bo‘lishdi. -51 kg vazn toifasida Gulsevar G‘aniyeva Germaniyalik Maxi Klotzerga qarshi ringga chiqdi.
Jang davomida Gulsevar bir qator yaxshi zarbalar yo‘lladi, ammo raqibning aniqligi va tajribasi ustun keldi. Natijada, Gulsevar 0:5 hisobida imkoniyatni boy berdi.
Shu vazn toifasida Feruza Kazakova amerikalik Jeniffer Lozano bilan jang qildi. To‘qnashuv murosasiz kechdi, biroq Feruza zarbalar aniqligi va vaziyatni boshqarishdagi sovuqqonligi bilan raqibidan ustun keldi.
U 4:1 hisobida g‘alaba qozondi. -70 kg vazn toifasida Oysha Toirova avstraliyalik Lekeysha Pergoliti bilan kuch sinashdi.
Raqib Liverpuldagi jahon chempionati kumush medali sohibasi bo‘lishiga qaramay, Oysha munosib qarshilik ko‘rsatdi. Biroq tajriba va mahorat farqi o‘z ta’sirini ko‘rsatdi va Toirova 0:5 hisobida mag‘lub bo‘ldi.
-54 kg vazn toifasida Uzukjamol Yunusova Turkiyadan Aysen Taskinga qarshi jang olib bordi. Uzukjamol o‘z imkoniyatlarini ishga solishga harakat qildi, ammo raqibning temp va hukmronligi ustun bo‘ldi.
Natija — 0:5. -55 kg vazn toifasida Abdulaziz Abdunazarov Qozog‘iston vakili Baglan Kenjibek bilan jang qildi.
U o‘z imkoniyatlarini ishga solib, yaxshi zarbalar yo‘lladi, lekin ochkolar bo‘yicha yutqazib, 0:5 hisobida mag‘lub bo‘ldi. Shu vazn toifasida Samandar Olimov Germaniyalik Ali El Sariga qarshi ringga chiqdi.
Samandar jangda aniq zarbalar yo‘llab, raqibiga deyarli imkoniyat qoldirmadi. U 5:0 hisobida ishonchli g‘alabaga erishdi.
Bugungi kunning ikkinchi dasturi ham davom etadi. Unda ham bir qator bokschilarimiz ringga chiqishi kutilmoqda.

Боксеры Узбекистана продолжают в Софии с победами и поражениями
В Софии, Болгария, продолжается 77-й международный боксерский турнир «Странджа». Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом соревновании активно участвуют представители Узбекистана. Завершились первые бои сегодняшнего дня.
В первой части турнира некоторые наши боксеры одержали победы, а некоторые потерпели поражения в борьбе с сильными соперниками. В весовой категории до 51 кг Гульсевар Ганиева вышла на ринг против немки Макси Клотцер.
В ходе боя Гульсевар нанесла ряд хороших ударов, однако точность и опыт соперницы взяли верх. В результате Гульсевар уступила со счетом 0:5.
В той же весовой категории Феруза Казакова сражалась с американкой Дженнифер Лозано. Поединок прошел напряженно, но Феруза благодаря точности ударов и хладнокровию в управлении ситуацией превзошла соперницу.
Она одержала победу со счетом 4:1. В весовой категории до 70 кг Ойша Тойрова встретилась с австралийкой Лекейшей Перголити.
Несмотря на то, что соперница является серебряным призером чемпионата мира в Ливерпуле, Ойша оказала достойное сопротивление. Однако разница в опыте и мастерстве сказалась, и Тойрова проиграла со счетом 0:5.
В весовой категории до 54 кг Узукжамол Юнусова провела бой с Айсен Таскин из Турции. Узукжамол пыталась использовать свои возможности, но темп и доминирование соперницы взяли верх.
Результат — 0:5. В весовой категории до 55 кг Абдулазиз Абдуназаров сражался с представителем Казахстана Багланом Кенжибеком.
Он использовал свои возможности и наносил хорошие удары, но уступил по очкам, проиграв со счетом 0:5. В той же весовой категории Самандар Олимов вышел на ринг против немца Али Эль Сари.
Самандар наносил точные удары и практически не оставил сопернику шансов. Он уверенно победил со счетом 5:0.