Rossiyaning "Lokomotiv" futbol klubi sobiq himoyachisi Nemenya Peichinovich Rossiya terma jamoasi xalqaro cheklovlar sababli o‘rtoqlik o‘yinlari uchun raqib topa olmasa, Serbiyaga murojaat qilishi mumkinligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Peichinovichning fikricha, agar Rossiya va Serbiya o‘rtasida o‘yin o‘tkazilsa, u Moskva yoki Belgrad shaharlarida bo‘lishidan qat’i nazar, stadionlar to‘ladi.
U bu fikrini ikki xalq o‘rtasidagi yaqin munosabatlar bilan izohladi. Shuningdek, Metaratings nashri xabariga ko‘ra, futbolchi bunday uchrashuvlar ikki davlat futboli rivoji uchun ham foydali ekanini qayd etgan.
Ma’lumot uchun, 2024 yil mart oyida Moskva shahrida Rossiya va Serbiya terma jamoalari o‘rtasida o‘yin bo‘lib o‘tgan edi. Ushbu uchrashuvda Rossiya 4:0 hisobida g‘alaba qozongan.
O‘yin davomida serbiyalik himoyachi Milan Gayichning bahsli holatda maydondan chetlatilishi ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘lgan edi. Serbiya terma jamoasi odatda yirik turnirlarda muntazam qatnashadi.
Ammo 2026 yil Shimoliy Amerikada o‘tkaziladigan futbol bo‘yicha jahon chempionati ularsiz o‘tishi aniqlashib bo‘lgan. Bu holat ularning keyingi yillarda xalqaro maydondagi faoliyatiga ta’sir qilishi mumkin.

Россия и Сербия могут провести матч
Бывший защитник футбольного клуба «Локомотив» из России Неманья Пейчинович подчеркнул, что российская сборная может обратиться к Сербии, если из-за международных ограничений не удастся найти соперника для товарищеских матчей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. По мнению Пейчиновича, если матч между Россией и Сербией состоится, независимо от того, будет ли он в Москве или Белграде, стадионы будут заполнены.
Он объяснил свою точку зрения близкими отношениями между двумя народами. Также, согласно изданию Metaratings, футболист отметил, что такие встречи полезны для развития футбола обеих стран.
Для справки, в марте 2024 года в Москве состоялся матч между сборными России и Сербии. В этой встрече Россия одержала победу со счетом 4:0.
Во время игры спорное удаление сербского защитника Милана Гайича вызвало множество обсуждений. Сборная Сербии обычно регулярно участвует в крупных турнирах.
Однако стало известно, что чемпионат мира по футболу 2026 года, который пройдет в Северной Америке, пройдет без них. Это может повлиять на их международную деятельность в последующие годы.