Argentina futbol chempionati bir haftalik tanaffusga chiqadi, 9-tur uchrashuvlari keyinroq o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qarorga mahalliy futbol federatsiyasi atrofidagi korrupsiya bilan bog‘liq mojaro sabab bo‘ldi. Mazkur holat haqida euro-football.ru xabar berdi.
Qayd etilishicha, 7 va 8-tur uchrashuvlari belgilangan jadvalga muvofiq o‘tkaziladi, ammo tanaffus aynan 9-tur o‘yinlariga to‘g‘ri keldi. Ushbu tur bahslarini dastlab 5–8 mart kunlari o‘tkazish rejalashtirilgan edi.
Biroq 5 mart kuni Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapiyaning sud oldida javob berishi zarur bo‘ladi. Derbyderbyderby.it saytining ma’lumotlariga ko‘ra, sobiq futbolchilar va federatsiya xodimlariga pensiya to‘lovlari bilan bog‘liq firibgarlik sxemasi orqali 19 milliard peso (taxminan 12 million yevro) miqdoridagi soliqlardan qochilgan.
Bundan tashqari, federatsiyaning moliyaviy operatsiyalarda pul yuvish jarayonlariga aloqador bo‘lishi mumkinligi haqida ham shubhalar mavjud. Shu sababli chempionat jadvalida o‘zgarishlar kiritilishi zarur deb topilgan.

Чемпионат Аргентины по футболу приостановлен из-за коррупционного скандала
Чемпионат Аргентины по футболу уйдет на недельный перерыв, матчи 9-го тура будут перенесены на более поздний срок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято из-за скандала, связанного с коррупцией вокруг местной футбольной федерации. Об этом сообщает euro-football.ru.
Отмечается, что матчи 7-го и 8-го туров пройдут согласно установленному расписанию, однако перерыв приходится именно на игры 9-го тура. Изначально матчи этого тура планировалось провести с 5 по 8 марта.
Однако 5 марта президент Ассоциации футбола Аргентины (AFA) Клаудио Тапия должен будет предстать перед судом. По данным сайта Derbyderbyderby.it, бывшие футболисты и сотрудники федерации участвовали в схеме мошенничества с пенсионными выплатами, что позволило уклониться от уплаты налогов на сумму 19 миллиардов песо (примерно 12 миллионов евро).
Кроме того, существуют подозрения, что федерация могла быть причастна к процессам отмывания денег в финансовых операциях. По этой причине было решено внести изменения в расписание чемпионата.