Ushbu qaror mamlakat futbol federatsiyasi atrofida yuzaga kelgan moliyaviy mojarolar sabab qabul qilindi. Bu haqda euro-football.ru xabar bermoqda.
Ma’lum qilinishicha, 7 va 8-tur o‘yinlari odatdagidek o‘tkaziladi. Biroq, taqvimga ko‘ra 5–8 mart kunlari bo‘lib o‘tishi kerak bo‘lgan 9-tur keyinroq o‘tkazilishi rejalashtirildi.
Ushbu kechikishning asosiy sababi sifatida 5 mart kuni Argentina Futbol Assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapianing sud oldida javob berishi kutilayotgani ko‘rsatilmoqda. Xabarlarga ko‘ra, federatsiya faoliyatida moliyaviy qonunbuzarliklar aniqlangan.
Jumladan, sobiq futbolchilar va xodimlarga pensiya to‘lovlari bilan bog‘liq sxema orqali 19 milliard peso miqdorida soliq to‘lovlaridan qochilganligi aytilmoqda. Ushbu summa yevroda qariyb 12 millionni tashkil etadi.
Bundan tashqari, federatsiya pul yuvish jarayonlariga aloqador bo‘lishi mumkinligi haqida ham shubhalar mavjud. Mazkur holat futbol federatsiyasining obro‘siga jiddiy putur yetkazmoqda va mamlakat ichida futbol sohasida islohotlar zarurligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Чемпионат Аргентины 9-й тур отложен из-за финансовых конфликтов
Матчи 9-го тура чемпионата Аргентины по футболу отложены на неопределённый срок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято из-за финансовых конфликтов, возникших вокруг футбольной федерации страны. Об этом сообщает euro-football.ru.
Сообщается, что игры 7-го и 8-го туров пройдут как обычно. Однако 9-й тур, который по календарю должен был состояться с 5 по 8 марта, планируется провести позже.
Основной причиной задержки называется ожидаемое судебное разбирательство 5 марта президента Ассоциации футбола Аргентины (AFA) Клаудио Тапиана. По сообщениям, в деятельности федерации выявлены финансовые нарушения.
В частности, говорится о том, что через схему, связанную с пенсионными выплатами бывшим футболистам и сотрудникам, было уклонение от уплаты налогов на сумму 19 миллиардов песо. Эта сумма составляет примерно 12 миллионов евро.
Кроме того, существуют подозрения, что федерация может быть причастна к процессам отмывания денег. Эта ситуация серьёзно подрывает репутацию футбольной федерации и вновь подчёркивает необходимость реформ в футбольной сфере страны.