"Inter" jamoasining Chempionlar ligasi doirasida Norvegiyaning "Budyo-Glimt" klubiga mag‘lub bo‘lib, turnirdan chiqib ketishi Italiya futbolida katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holatga o‘z munosabatini bildirgan taniqli mutaxassis va sobiq bosh murabbiy Fabio Kapello Italiya futbolidagi muammolarni tanqid qildi. Kapelloning fikricha, asosiy sabab A Seriyada o‘yin sur’atining pastligi bilan bog‘liq.
U "Inter"ning ikki o‘yin natijasiga ko‘ra mag‘lubiyatga uchrashini (1:3 va 1:2, umumiy hisob 2:5) aynan shu omil bilan izohladi. Uning aytishicha, Italiya futbolida jamoalar sekin o‘ynashadi va yuqori pressing qiladigan raqiblarga qarshi qiynaladi.
Kapello buni shunday izohladi: "Bizning jamoalarimiz yuqori intensivlikda o‘ynaydigan raqiblarga qarshi faqat sekin o‘yin ko‘rsata oladi. Tezlikni oshirishga urinish esa ko‘p xatolarga olib keladi, chunki bunga mos texnik sifat va ko‘nikmalar yetishmaydi." Shuningdek, Kapello Italiya futbolida hakamlik va o‘yinni boshqarish madaniyatini ham tanqid qildi.
U A Seriyada agressiv va yuqori pressingga asoslangan o‘yin uslubining rivojlanishiga to‘sqinlik qilinayotganini ta’kidladi. "Agressiv futbolga o‘rganmaganligimiz sabab, jamoalarimiz yuqori sur’atda o‘ynashga qiynaladi.
Natijada, xalqaro maydonda raqobatbardosh bo‘lish qiyinlashadi," dedi Kapello. Xulosa qilib aytganda, Fabio Kapello Italiya futbolining zamonaviy talablar bilan qadamba-qadam rivojlanishi zarurligini ta’kidlamoqda.
"Inter"ning "Budyo-Glimt"ga mag‘lub bo‘lishi esa A Seriya jamoalarining o‘yin uslubi va sur’atini qayta ko‘rib chiqish kerakligini yana bir bor ko‘rsatib berdi.

Капелло: Итальянский футбол отстает из-за медлительности
Выход из Лиги чемпионов команды "Интер" после поражения от норвежского клуба "Будё-Глимт" вызвал большие обсуждения в итальянском футболе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Известный специалист и бывший главный тренер Фабио Капелло, прокомментировавший эту ситуацию, раскритиковал проблемы итальянского футбола. По мнению Капелло, основная причина связана с низкой скоростью игры в Серии А.
Он объяснил поражение "Интера" по итогам двух матчей (1:3 и 1:2, общий счет 2:5) именно этим фактором. По его словам, в итальянском футболе команды играют медленно и испытывают трудности против соперников, применяющих высокий прессинг.
Капелло пояснил это так: "Наши команды могут показывать игру только в медленном темпе против соперников, играющих с высокой интенсивностью. Попытки увеличить скорость приводят к множеству ошибок, так как не хватает соответствующих технических качеств и навыков." Кроме того, Капелло критиковал судейство и культуру управления игрой в итальянском футболе.
Он подчеркнул, что в Серии А препятствуют развитию агрессивного стиля игры и высокого прессинга. "Из-за того, что мы не привыкли к агрессивному футболу, нашим командам сложно играть в высоком темпе.
В результате становится труднее конкурировать на международной арене," — сказал Капелло. В заключение Фабио Капелло подчеркнул необходимость постепенного развития итальянского футбола в соответствии с современными требованиями.
Поражение "Интера" от "Будё-Глимта" вновь показало, что стиль игры и темп команд Серии А требуют пересмотра.