Argentina chempionati moliyaviy mojarolar sabab to‘xtatildi
9-tur uchrashuvlari boshqa muddatga ko‘chirilgan. Ushbu qaror mamlakat futbol federatsiyasi (AFA) atrofida yuzaga kelgan moliyaviy mojarolar sabab qabul qilindi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Ma’lumki, 7 va 8-tur o‘yinlari belgilangan tartibda o‘tkaziladi, biroq tanaffus aynan 9-turga to‘g‘ri keladi.
Dastlabki jadvalga ko‘ra, 9-tur 5–8 mart kunlari o‘tkazilishi lozim edi. Ammo mazkur davrda AFA prezidenti Klaudio Tapianing korrupsiya bilan bog‘liq masalalar yuzasidan sud oldida javob berishi kutilmoqda.
Shuningdek, derbyderbyderby.it ma’lumotiga ko‘ra, sobiq futbolchilar va tashkilot xodimlariga pensiya to‘lovlari bilan bog‘liq noqonuniy moliyaviy sxema aniqlangan. Ushbu sxema orqali 19 milliard peso miqdoridagi soliq to‘lovlaridan qochilgan bo‘lishi mumkin.
Bu mablag‘ Yevro hisobida qariyb 12 millionni tashkil qiladi. Bundan tashqari, federatsiya pul yuvish jarayonlariga ham aloqador bo‘lishi mumkinligi taxmin qilinmoqda.
Hozircha bu masalalar bo‘yicha rasmiy qarorlar kutilmoqda. Shu sababli, chempionatning 9-tur o‘yinlari qachon o‘tkazilishi haqida hozircha aniq ma’lumot yo‘q.

Чемпионат Аргентины приостановлен из-за финансовых споров
Матчи 9-го тура перенесены на другой срок. Это решение было принято из-за финансовых конфликтов вокруг футбольной федерации страны (AFA).
Об этом сообщает euro-football.ru. Известно, что игры 7-го и 8-го туров пройдут по запланированному расписанию, однако перерыв приходится именно на 9-й тур.
Согласно первоначальному календарю, 9-й тур должен был пройти с 5 по 8 марта. Однако в этот период ожидается судебное разбирательство президента AFA Клаудио Тапиа по вопросам, связанным с коррупцией.
Кроме того, согласно информации derbyderbyderby.it, была выявлена незаконная финансовая схема, связанная с пенсионными выплатами бывшим футболистам и сотрудникам организации. Через эту схему могло быть уклонение от уплаты налогов на сумму 19 миллиардов песо.
Эта сумма составляет примерно 12 миллионов евро. Кроме того, предполагается, что федерация может быть причастна к процессам отмывания денег.
В настоящее время ожидаются официальные решения по этим вопросам. Поэтому точной информации о дате проведения матчей 9-го тура чемпионата пока нет.