Bolgariyaning Sofiya shahrida o‘tayotgan 77-«Strandja» xalqaro boks turniri qizg‘in va murosasiz bahslarga boy tarzda davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli musobaqada O‘zbekiston terma jamoasi vakillari ham faol ishtirok etib, o‘z mahoratlarini namoyish qilishmoqda. Turnirning bu galgi dasturida ayollar terma jamoamiz vakillari ayniqsa ishonchli chiqishlari bilan e’tiborni tortdi.
-51 kg vazn toifasida ringga chiqqan Feruza Kazakova qozog‘istonlik Jazira Urakboyevaga qarshi o‘tkazgan jangida 5:0 hisobida ishonchli g‘alabaga erishdi. U o‘zining aniqligi, vazminligi va taktik mahorati bilan raqibiga hech qanday imkoniyat qoldirmadi.
Bu g‘alaba Kazakovaning musobaqaga jiddiy tayyorgarlik ko‘rganini yana bir bor tasdiqladi. -57 kg vazn toifasida Humorabonu Mamajonova braziliyalik Serkuyero Romeroga qarshi bahs olib bordi.
Jang davomida Mamajonova o‘zini sovuqqonlik bilan tutib, muhim pallalarda qat’iyat ko‘rsatdi va 3:2 hisobida g‘alaba qozondi. Bu natija uning irodasi va jangovar ruhini yaqqol namoyon etdi.
Shu vazn toifasida yana bir vakilamiz Nigina O‘ktamova angliyalik Elise Glinnga qarshi ringga chiqdi. Nigina jang davomida tashabbusni qo‘ldan bermay, raqibiga ustunlik qilishni uddaladi.
Natijada u 4:1 hisobida g‘alaba qozonib, keyingi bosqichga yo‘l oldi. -60 kg vazn toifasida esa ikki hamyurtimiz, Sitora Turdibekova va Mushtariybonu Ibrohimjonova, o‘zaro kurash olib bordi.
Jang ikki raund davom etdi, uchinchi raund oldidan murabbiylar shtabi Mushtariybonuning jangni davom ettirmasligini ma’lum qildi. Shu tariqa, Turdibekova keyingi bosqichga yo‘l oldi.
-65 kg vazn toifasida Jahon chempionati finalchisi Navbahor Hamidova ilk jangida raqibining ishtirok etmasligi sababli texnik g‘alabani qo‘lga kiritdi. Bu holat muxlislar uchun jangni tomosha qila olmaslik nuqtai nazaridan afsusli bo‘lsa-da, Hamidova kuchini tejab, keyingi bosqichga chiqdi.
O‘zbekiston boks federatsiyasining ma’lumotiga ko‘ra, Sofiyada o‘tayotgan musobaqa terma jamoamiz uchun umidbaxsh ruhda davom etmoqda. Bokschilarimiz nafaqat g‘alaba qozonish, balki yuqori darajadagi mahorat va iroda ko‘rsatish orqali muxlislarni xursand qilishda davom etmoqda.
Har bir jangda qo‘lga kiritilayotgan g‘alabalar, aslida, O‘zbekiston bayrog‘ini baland ko‘tarish yo‘lida qilingan ulkan qadamdir.

Узбекские боксеры уверенно побеждают в Софии
В Софии, Болгария, продолжается 77-й международный боксерский турнир «Странджа», который проходит в напряжённой и бескомпромиссной борьбе. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом престижном соревновании представители сборной Узбекистана также активно участвуют и демонстрируют своё мастерство. В программе турнира в этот раз особенно выделились уверенные выступления наших женщин-боксёров.
В весовой категории до 51 кг Феруза Казакова в бою против казахстанской Джазиры Уракбоевой одержала уверенную победу со счётом 5:0. Она не оставила сопернице никаких шансов благодаря своей точности, выдержке и тактическому мастерству.
Эта победа ещё раз подтвердила серьёзную подготовку Казаковой к соревнованию. В весовой категории до 57 кг Хуморабону Мамаджонова провела поединок против бразильянки Серкуйеро Ромеро.
В ходе боя Мамаджонова сохраняла хладнокровие, проявляла решительность в ключевые моменты и выиграла со счётом 3:2. Этот результат ярко продемонстрировал её волю и боевой дух.
В той же весовой категории ещё одна наша представительница Нигина Октамова вышла на ринг против англичанки Элиз Глинн. Нигина в бою не упускала инициативу и сумела доминировать над соперницей.
В итоге она одержала победу со счётом 4:1 и вышла в следующий этап. В весовой категории до 60 кг два наших соотечественника, Ситора Турдибекова и Муштарийбону Иброхимджонова, провели внутренний поединок.
Бой длился два раунда, перед третьим раундом тренерский штаб сообщил, что Муштарийбону не продолжит бой. Таким образом, Турдибекова вышла в следующий этап.
В весовой категории до 65 кг финалистка чемпионата мира Навбахор Хамидова в первом бою получила техническую победу из-за отсутствия соперницы. Хотя этот факт огорчил болельщиков, которые не смогли посмотреть бой, Хамидова сэкономила силы и вышла в следующий этап.
По информации Федерации бокса Узбекистана, проходящее в Софии соревнование продолжается в обнадёживающем духе для нашей сборной. Наши боксёры продолжают радовать болельщиков не только победами, но и демонстрацией высокого уровня мастерства и воли.
Каждая одержанная победа — это на самом деле огромный шаг на пути к высокому поднятию флага Узбекистана.