9-tur uchrashuvlari rejalashtirilgan sanalarda o‘tkazilmaydigan bo‘ldi. Qizig‘i shundaki, 7 va 8-tur o‘yinlari odatdagidek davom etadi, tanaffus aynan 9-turga tegishli qismda yuzaga keldi.
Dastlabki rejaga ko‘ra, bu tur o‘yinlari 5–8 mart kunlari o‘tkazilishi kerak edi. Bu haqda euro-football.ru xabar berdi.
Tanaffusning sababi sifatida Argentina Futbol Assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapianing 5 mart kuni tribunal oldida javob berishi zarurati ko‘rsatilmoqda. Mojarolar futbolchilar va federatsiya xodimlarining sobiq a’zolariga pensiya to‘lovlari bilan bog‘liq masalalardan kelib chiqqan.
Ushbu masalada 19 milliard peso miqdoridagi soliq to‘lovlaridan qochilganlik taxmin qilinmoqda, bu qariyb 12 million yevroga teng. Bundan tashqari, federatsiya ichki tuzilmalari pul yuvish amaliyotlariga aloqador bo‘lishi mumkinligi haqida gumonlar mavjud.
Ushbu holat futbol olamidagi muammolarni yana maydon tashqarisiga olib chiqdi. Janubiy Amerikada futbol faqat sport emas, balki ko‘plab iqtisodiy va ijtimoiy muammolar bilan ham bog‘liq ekanligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Причина перерыва 9-го тура чемпионата Аргентины стала известна
Матчи 9-го тура, запланированные на определённые даты, не будут проведены. Интересно, что игры 7-го и 8-го туров пройдут как обычно, а перерыв возник именно в части, касающейся 9-го тура.
Согласно первоначальному плану, матчи этого тура должны были пройти с 5 по 8 марта. Об этом сообщает euro-football.ru.
Причиной перерыва называется необходимость президента Ассоциации футбола Аргентины (AFA) Клаудио Тапиана дать объяснения перед трибуналом 5 марта. Конфликты возникли из-за вопросов, связанных с пенсионными выплатами бывшим членам футболистов и сотрудников федерации.
По данному вопросу предполагается уклонение от уплаты налогов на сумму 19 миллиардов песо, что примерно равно 12 миллионам евро. Кроме того, существуют подозрения, что внутренние структуры федерации могут быть связаны с операциями по отмыванию денег.
Данная ситуация вновь вывела проблемы футбольного мира за пределы поля. В Южной Америке футбол — это не только спорт, но и множество экономических и социальных проблем, что ещё раз подтверждается.