Argentinada futbol bo‘yicha milliy chempionatning 9-tur uchrashuvlari kechiktirilishi e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror mamlakat futbol federatsiyasi atrofida yuzaga kelgan korrupsiya mojarosi sabab qabul qilindi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, chempionatning 7 va 8-tur uchrashuvlari belgilangan rejaga muvofiq o‘tkaziladi, biroq 9-tur bahslari vaqtincha to‘xtatiladi. Dastlab, 9-tur o‘yinlarini 5–8-mart kunlari o‘tkazish rejalashtirilgan edi.
Ammo 5-mart kuni Argentina Futbol Assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapianing korrupsiya bilan bog‘liq ish yuzasidan tribunalda javob berishi kutilmoqda. Derbyderbyderby.it saytining ma’lumotiga ko‘ra, mazkur mojaro sobiq futbolchilar va federatsiya xodimlariga pensiya to‘lovlari bilan bog‘liq noqonuniy sxemadan kelib chiqqan.
Ushbu sxema yordamida 19 milliard peso miqdoridagi soliqdan qochilgan bo‘lishi mumkin. Bu summa qariyb 12 million yevroga teng.
Shuningdek, federatsiya noqonuniy pul yuvish amaliyotlarida ishtirok etgan bo‘lishi ehtimoli ham o‘rganilmoqda. Hozirda mazkur masala bo‘yicha tekshiruv ishlari davom etmoqda.
Shu sababli chempionatning keyingi uchrashuvlari aniq qachon o‘tkazilishi noma’lum. Bu voqea futbol jamoatchiligi orasida katta qiziqish va xavotir uyg‘otmoqda.

В Аргентине объявлено о переносе матчей 9-го тура национального футбольного чемпионата. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято из-за коррупционного скандала, возникшего вокруг футбольной федерации страны. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Известно, что матчи 7-го и 8-го туров пройдут согласно запланированному расписанию, однако встречи 9-го тура временно приостанавливаются. Изначально матчи 9-го тура планировалось провести с 5 по 8 марта.
Однако 5 марта ожидается, что президент Ассоциации футбола Аргентины (AFA) Клаудио Тапиа предстанет перед трибуналом по делу, связанному с коррупцией. По данным сайта Derbyderbyderby.it, данный скандал возник из-за незаконной схемы, связанной с пенсионными выплатами бывшим футболистам и сотрудникам федерации.
С помощью этой схемы могло быть уклонение от уплаты налогов на сумму 19 миллиардов песо. Эта сумма примерно равна 12 миллионам евро.
Также изучается возможность участия федерации в незаконных операциях по отмыванию денег. В настоящее время продолжается расследование по данному вопросу.
По этой причине точные даты проведения следующих матчей чемпионата пока неизвестны. Это событие вызывает большой интерес и обеспокоенность среди футбольной общественности.