O‘zbekiston bokschilari
Musobaqa 21-fevraldan 2-martgacha davom etadi va Toshkent vaqti bilan kunduzgi hamda kechki dasturlar asosida tashkil etilgan. Bugungi bahslarda ayollar chorak final, erkaklar esa nimchorak final bosqichlarida qatnashadi.
Jami 12 nafar bokschimiz ringga chiqishi rejalashtirilgan. Dasturga ko‘ra, -48 kg vazn toifasida Farzona Fozilova turkiyalik Nurselen Yalgettekinga qarshi jang qiladi.
Shu toifada yana bir vakilamiz Sabina Boboqulova qozog‘istonlik Anel Kudaibergen bilan bellashadi. -51 kg vaznda Feruza Kazakova germaniyalik Maxi Klotzer bilan kuch sinashadi.
Feruza so‘nggi janglarida ishonchli harakat qilib, AQSh vakilasini mag‘lub etgani haqida xabarlar berilgan. Erkaklar o‘rtasida -70 kg vaznda Shavkatjon Boltayev braziliyalik Josiyel Lima da Silvaga qarshi ringga chiqadi.
-65 kg vaznda esa Abdulloh Madaminov irlandiyalik Dean Klansy bilan jang qiladi. Ushbu bellashuvlar terma jamoamiz uchun muhim, chunki g‘alabalar keyingi bosqichga yo‘l ochadi.
Qizlarimiz orasida -57 kg vaznda Humorabonu Mamajonova irlandiyalik Niam Fay bilan, Nigina O‘ktamova esa ukrainalik Karina Vovk bilan bahslashadi. -60 kg vaznda Sitora Turdibekova mo‘g‘ulistonlik Namuun Monkorga qarshi ringga chiqadi.
-65 kg vaznda Navbahor Hamidova turkiyalik Berfin Kabak bilan jang qiladi. Shuningdek, -75 kg vaznda Aziza Zokirova italiyalik Melissa Geminiga qarshi kuch sinashadi.
+80 kg vaznda Sobiraxon Shoxobiddinova qozog‘istonlik Valeriya Axenova bilan, Oltinoy Sotimboyeva esa ukrainalik Maria Lochinska bilan bellashadi. Bu janglar mazmunli va jiddiy sinov bo‘lishi kutilmoqda.
Bahslar Toshkent vaqti bilan soat 17:00 va 21:00 da boshlanadi. Bugungi janglar nafaqat sportchilarimiz uchun, balki boks muxlislari uchun ham hayajonli kechadi.
Har bir jang nafaqat navbatdagi bosqich uchun kurash, balki bokschilarimizning xarakteri va mahoratini sinovdan o‘tkazuvchi muhim voqea bo‘ladi.

Боксёры Узбекистана примут участие в важных боях на турнире «Странджа»
В столице Болгарии, Софии, сегодня ожидается важный день для представителей Узбекистана на традиционном 77-м международном боксерском турнире «Странджа». Об этом сообщает Zamin.uz.
Соревнования продлятся с 21 февраля по 2 марта и организованы по дневной и вечерней программам по ташкентскому времени. В сегодняшних боях женщины выступят в четвертьфинале, а мужчины — в 1/8 финала.
Всего планируется участие 12 наших боксёров. Согласно программе, в весовой категории до 48 кг Фарзона Фозилова сразится с турчанкой Нурселен Ялгеттекин.
В этой же категории наша ещё одна представительница Сабина Бобокулова встретится с казахстанкой Анель Кудайберген. В весе до 51 кг Феруза Казакова поборется с немкой Макси Клотцер.
Сообщается, что Феруза в последних боях уверенно выступала и одержала победу над представительницей США. Среди мужчин в весе до 70 кг Шавкатжон Болтаев выйдет на ринг против бразильца Жозилема Лима да Силвы.
В весовой категории до 65 кг Абдуллох Мадаминов сразится с ирландцем Дином Кланси. Эти поединки важны для нашей сборной, так как победы откроют путь в следующий этап.
Среди наших девушек в весе до 57 кг Хуморабону Мамаджанова встретится с ирландкой Ниам Фэй, а Нигина Уктамова — с украинкой Кариной Вовк. В весе до 60 кг Ситора Турдибекова выйдет на ринг против монголки Намуун Монкор.
В весе до 65 кг Навбахор Хамидова сразится с турчанкой Берфин Кабак. Также в весе до 75 кг Азиза Закирова поборется с итальянкой Мелиссой Джемини.
В весе свыше 80 кг Собирахон Шохобиддинова встретится с казахстанкой Валерией Ахеновой, а Ольтинай Сотимбоева — с украинкой Марией Лочинской. Ожидается, что эти бои будут содержательными и серьёзным испытанием.
Бои начнутся по ташкентскому времени в 17:00 и 21:00. Сегодняшние поединки будут волнующими не только для наших спортсменов, но и для поклонников бокса.
Каждый бой — это не только борьба за следующий этап, но и важное событие, проверяющее характер и мастерство наших боксёров.