Rossiya terma jamoasi darvozabonlar murabbiyi Vitaliy Kafanov Matvey Safonov va Nikita Xaykinning yutuqlarida rossiyaliklarga xos xarakter va mentalitetning muhim o‘rni borligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Nikita Xaykin faoliyat yuritayotgan Norvegiya klubi "Bude-Glimt" o‘z tarixida ilk bor Chempionlar ligasining 1/8 final bosqichiga chiqishga muvaffaq bo‘ldi.
Matvey Safonov esa Fransiya chempionatida peshqadamlik qilayotgan "PSJ" jamoasi safida shu bosqichda ishtirok etmoqda. Kafanovning fikricha, rossiyalik sportchilarning bunday muvaffaqiyatlari tasodif emas.
U "Matc TV"ga bergan intervyusida rossiyaliklar tarixan jamoani himoya qilish va qiyin vaziyatlarda yordam berish ruhiyatiga ega ekanini aytib o‘tdi. Bunday fazilatlar ayniqsa darvozabonlarda yaqqol namoyon bo‘ladi.
Shuningdek, Kafanov Avstriyaning "Shturm" klubida o‘ynayotgan Daniil Xudyakovning ham iqtidorini alohida ta’kidladi. Nikita Xaykin haqida esa u uni mahalliy darvozabonlar maktabi tarbiyalagan futbolchi sifatida yuqori baholadi.

Достижения российских вратарей связаны с менталитетом
Тренер вратарей сборной России Виталий Кафанов подчеркнул важную роль характера и менталитета, присущих россиянам, в достижениях Матвея Сафонова и Никиты Хайкина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает euro-football.ru. Клуб из Норвегии "Будё-Глимт", в котором выступает Никита Хайкин, впервые в своей истории сумел выйти в 1/8 финала Лиги чемпионов.
Матвей Сафонов же принимает участие в этом этапе в составе команды "ПСЖ", лидирующей в чемпионате Франции. По мнению Кафанова, такие успехи российских спортсменов не случайны.
В интервью "Матч ТВ" он отметил, что россияне исторически обладают духом защиты команды и готовностью помогать в трудных ситуациях. Эти качества особенно ярко проявляются у вратарей.
Кроме того, Кафанов особо выделил талант Даниила Худякова, играющего в австрийском клубе "Штурм". Что касается Никиты Хайкина, он высоко оценил его как воспитанника местной школы вратарей.