Javohir Sindarov klassik shaxmat bo‘yicha dunyo reytingida kuchli o‘nlikka kirib, o‘zbek shaxmati tarixida yana bir muhim voqeani amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi reyting yangilanishlaridan so‘ng, Sindarov yuqoriga ko‘tarilib, Top-10 dagi o‘rnini mustahkamladi. Bu o‘zgarishga Uesley Soning Amerika Kubogi turniridagi ishtiroki ta’sir qildi.
U musobaqadan keyin reytingda 9 ochko yo‘qotib, kuchli o‘nlikdan chiqib ketdi. Natijada, Sindarov yuqoriga siljib, Top-10 ga kirishga muvaffaq bo‘ldi.
Bu holat tarixiy ahamiyatga ega, chunki ilk bor ikki nafar o‘zbekistonlik grossmeyster — Nodirbek Abdusattorov va Javohir Sindarov — bir vaqtning o‘zida jahonning eng yaxshi o‘n shaxmatchisi qatorida joy oldi. Bu esa O‘zbekiston nomini shaxmat dunyosida yanada balandroq ko‘rsatmoqda.
Ikkala yirik figura bir paytda elita qatorida joylashgan. Bu natija oddiy raqam emas, balki o‘zbek shaxmat maktabi, mehnat va tizim samarasi hisoblanadi.
Endi asosiy vazifa shu tempni saqlab qolish va Top-10 ni doimiy manzilga aylantirishdir. Manba: One.uz.

Джавохир Синдаров вошел в топ-10 мира по шахматам
Джавохир Синдаров вошел в топ-10 мирового рейтинга по классическим шахматам, совершив ещё одно важное событие в истории узбекских шахмат. Об этом сообщает Zamin.uz.
После последних обновлений рейтинга Синдаров поднялся выше и укрепил своё место в топ-10. На это повлияло участие Уэсли Сона в турнире Кубка Америки.
После соревнования он потерял 9 очков в рейтинге и выбыл из топ-10. В результате Синдаров поднялся и сумел войти в топ-10.
Это событие имеет историческое значение, поскольку впервые два узбекских гроссмейстера — Нодирбек Абдусатторов и Джавохир Синдаров — одновременно вошли в число десяти лучших шахматистов мира. Это ещё больше поднимает имя Узбекистана в мире шахмат.
Обе крупные фигуры одновременно находятся в элите. Этот результат — не просто цифра, а плод узбекской шахматной школы, труда и системной работы.
Теперь главная задача — сохранить этот темп и сделать топ-10 постоянным местом пребывания. Источник: One.uz.