Eron futbolchilari Avstraliyada g'oyib bo'lib, maxsus boshpanaga joylandi
Avstraliyada bo'lib o'tayotgan ayollar o'rtasidagi Osiyo Kubogi futbol turniri kutilmagan va shov-shuvli hodisa bilan dunyoga mashhur bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Musobaqada ishtirok etgan Eron ayollar terma jamoasining besh nafar sportchisi o'zlarini mehmonxonadan chiqarib yuborishgan va bir muddat g'oyib bo'lib qolishdi. Ma'lumotlarga ko'ra, ushbu futbolchilar dushanba kungi kechki ovqatga kelishmagan va ularning qayerdaligi haqida dastlab aniq ma'lumot bo'lmagan edi.
Keyinchalik aniqlanishicha, sportchilar mahalliy politsiya yordamida xavfsiz joyga ko'chirilgan va hozirda Avstraliya federal politsiyasi nazorati ostidagi maxsus boshpanada saqlanmoqda. Ushbu voqealar ortidan jiddiy siyosiy va sportga oid bahslar boshlandi.
Eron terma jamoasi guruh bosqichining so'nggi uchrashuvida Filippin terma jamoasiga ikki gollik hisobda yutqazib, musobaqani tark etgan edi. Biroq, jamoa o'z vataniga qaytishi bilan bog'liq jarayonlar murakkablashib ketdi.
Avvalroq Eron davlat televideniesida ishlaydigan boshlovchi Muhammad Rizo Shahboziy milliy madhiyani kuylashdan bosh tortgan futbolchi qizlarni keskin tanqid qilgan va ularga nisbatan qattiqqo'l bo'lish kerakligini aytgan edi. Ushbu tahdidli bayonotdan so'ng, butun dunyodagi professional futbollarlarni himoya qiluvchi FIFPro tashkiloti FIFA va Osiyo futbol konfederatsiyasiga murojaat qilib, qizlarning xavfsizligini ta'minlashni talab qilgan edi.
Ayni paytda xalqaro tashkilotlar hamda Avstraliya hukumati vaziyatni to'liq nazoratga oldi. Xalqaro sport jurnalistikasi sohasida mashhur The Athletic nashri xabar berishicha, tomonlar Eron ayollar terma jamoasining mamlakatda qolish muddatini uzaytirish masalasini faol muhokama qilmoqda.
Hozircha butun jamoa uchun qaytish reysi band qilinmagan va vaziyat o'zgarishi mumkin. FIFA hamda Osiyo futbol konfederatsiyasi sportchilarning xavfsizligini kafolatlash uchun barcha zarur choralarni ko'rmokda.
Eronlik futbolchilarning bunday qadami ularning vatanidagi siyosiy bosim va xavfsizlik bilan bog'liq chuqur xavotirlar natijasi ekani taxmin qilinmoqda. Voqealar rivoji hozirda butun xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida qolmoqda va kelgusi kunlarda yangi ma'lumotlar kutilmoqda.

Иранские футболистки пропали в Австралии и были размещены в специальном убежище
Женский футбольный турнир Кубка Азии, проходящий в Австралии, стал известен во всем мире неожиданным и громким событием. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пять спортсменок женской сборной Ирана, участвовавших в соревнованиях, были выселены из отеля и некоторое время пропали. По данным, эти футболистки не пришли на ужин в понедельник вечером, и изначально не было точной информации о их местонахождении.
Позже выяснилось, что спортсменок с помощью местной полиции перевезли в безопасное место, и в настоящее время они находятся в специальном убежище под контролем федеральной полиции Австралии. После этих событий начались серьезные политические и спортивные споры.
Сборная Ирана покинула турнир после последнего матча группового этапа, проиграв сборной Филиппин со счетом 0:2. Однако процесс возвращения команды на родину осложнился.
Ранее ведущий иранского государственного телевидения Мухаммад Ризо Шахбозий резко раскритиковал футболисток за отказ петь национальный гимн и заявил, что к ним нужно применять жесткие меры. После этого угрожающего заявления международная организация FIFPro, защищающая профессиональных футболистов по всему миру, обратилась в FIFA и Азиатскую футбольную конфедерацию с требованием обеспечить безопасность девушек.
В настоящее время международные организации и правительство Австралии взяли ситуацию под полный контроль. Известное в сфере международной спортивной журналистики издание The Athletic сообщает, что стороны активно обсуждают вопрос продления срока пребывания женской сборной Ирана в стране.
Пока что обратный рейс для всей команды не забронирован, и ситуация может измениться. FIFA и Азиатская футбольная конфедерация принимают все необходимые меры для гарантии безопасности спортсменок.
Считается, что такой поступок иранских футболисток является результатом глубоких опасений, связанных с политическим давлением и безопасностью в их родной стране. Развитие событий сейчас находится в центре внимания всего международного сообщества, и в ближайшие дни ожидается новая информация.