Yengil vazn toifasining amaldagi chempioni Iliya Topuriya va yarim o‘rta vazn yetakchisi Islom Maxachev orasida so‘nggi paytlarda keskin so‘z jangi kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Avvalroq Topuriya rossiyalik muvaffaqiyatli jangchini Oq uyda o‘tkazilishi rejalashtirilgan ehtimoliy jangdan qochayotganlikda ayblagan edi. Bu holatga Maxachev ham sekin turmadi va raqibining da’volariga juda qat’iy javob berdi.
Uning fikricha, jangchilar o‘rtasida kim qo‘rquvni yashirayotganini ikkala tomon ham yaxshi biladi. Maxachev haqiqatni go‘yoki juda ko‘p so‘zlar va bayonotlar orqali yashirib bo‘lmasligini ta’kidlab, Topuriyaga bir kun kelib so‘ragan imkoniyatini albatta olishiga ishonch bildirgan.
Shu bilan birga, Islom Maxachev jangni tashkil etish uchun milliardlab dollar talab qilish shart emasligini aytib o‘tdi. Uning ta’kidlashicha, agar haqiqiy jang kerak bo‘lsa, buni tekinga ham amalga oshirish mumkin.
Maxachevning bu so‘zlari shunchaki oddiy javob emas, balki ochiqcha qilingan chaqiriq sifatida qabul qilinyapti. UFC muhitida shunday keskin bayonotlar odatda katta to‘qnashuvlar oldidan muxlislar e’tiborini yanada oshiradi.
Hozircha oktagonda bu qarama-qarshilik rasman tasdiqlangan bo‘lmasa-da, so‘zlar keskinlashib borayotgani mavzu atrofidagi qiziqishni orttirmoqda. Eslatib o‘tamiz, kelasi yilning 14 iyun kuni Oq uy maydonida UFC Freedom Fights 250 turniri o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Ushbu tadbirning asosiy jangida Iliya Topuriya Jastin Getjiga qarshi chempionlik unvoni uchun kurashadi. Bu turnir AQSH mustaqilligining 250 yilligi va Donald Trampning 80 yoshga to‘lishi munosabati bilan tashkil etilmoqda.
Hozirgi kunda Topuriyaning asosiy e’tibori Getji bilan bo‘ladigan rasmiy jangga qaratilgan. Shu sababli, Maxachev bilan bo‘ladigan super jang hozircha faqat muxlislar muhokamasi va jangchilarning og‘zaki tortishuvlari darajasida qolmoqda.
Biroq, vaziyatning yanada qiziqarli bo‘lib borishi va yaqin kelajakda katta shov-shuvlar davom etishi kutilmoqda. Manba: One.uz

Махачев обвинил Топурию в бегстве от боя в Белом доме
В последнее время между действующим чемпионом в легком весе Илией Топурией и лидером в полусреднем весе Исламом Махачевым наблюдается острый словесный конфликт. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ранее Топурия обвинил успешного российского бойца в уклонении от возможного боя, запланированного в Белом доме. Махачев не остался в долгу и дал очень решительный ответ на обвинения соперника.
По его мнению, обе стороны хорошо знают, кто из бойцов скрывает страх. Махачев подчеркнул, что правду нельзя скрыть множеством слов и заявлений, и выразил уверенность, что Топурия рано или поздно получит возможность, о которой просил.
Кроме того, Ислам Махачев отметил, что для организации боя не требуется требовать миллиарды долларов. По его словам, если нужен настоящий бой, его можно провести и бесплатно.
Эти слова Махачева воспринимаются не просто как ответ, а как открытый вызов. В среде UFC такие резкие заявления обычно привлекают больше внимания фанатов перед крупными столкновениями.
Хотя официального подтверждения этого противостояния в октагоне пока нет, обострение словесной перепалки увеличивает интерес к теме. Напомним, что 14 июня следующего года на территории Белого дома планируется проведение турнира UFC Freedom Fights 250.
В главном бою этого события Илья Топурия будет бороться за титул чемпиона против Джастина Гэтжи. Турнир организован в честь 250-летия независимости США и 80-летия Дональда Трампа.
В настоящее время основное внимание Топурии сосредоточено на официальном бою с Гэтжи. Поэтому супербой с Махачевым пока остается лишь предметом обсуждений фанатов и словесных перепалок бойцов.
Однако ожидается, что ситуация станет еще более интересной, и в ближайшем будущем последуют крупные события. Источник: One.uz