Infantino va Tramp Eron terma jamoasi ishtiroki bo‘yicha kelishib oldi
Xalqaro futbol federatsiyasi prezidenti Janni Infantino AQSH rahbari Donald Tramp bilan uchrashuv o‘tkazganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim suhbatda kelasi yil o‘tadigan Jahon chempionatiga tayyorgarlik jarayoni va turnir boshlanishiga qolgan 93 kun ichidagi vaziyatlar keng muhokama qilindi. Duvelarning e’tibori eng ko‘p Eron milliy jamoasi bilan bog‘liq holatga qaratilgan edi.
FIFA rahbari ta’kidlashicha, Eron terma jamoasi musobaqaga yo‘llanmani qo‘lga kiritgan bo‘lib, AQSH prezidenti Tramp bu jamoa o‘tkaziladigan turnirda qatnashish huquqiga ekanligini yana bir bor tasdiqlagan. Bu xabar siyosiy jihatdan murakkab vaziyatgacha bo‘lgan futboldagi birlik ruhiyati uchun katta ahamiyat kasb etadi.
Infantino o‘z so‘zlarida futbol orqali dunyo xalqlarini yaqinlashtirish va birlashtirishning qanchalik katta voqea ekanini alohida urg‘ulagan. Uning fikriga ko‘ra, bu musobaqa sportchilar va muxlislar uchun cheksiz imkoniyatlar beruvchi katta poydevor bo‘ladi.
Jahon chempionati 2026 yilda 11 iyundan 19 iyulgacha AQSH, Kanada va Meksika hududida o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu uchta davlat ham o‘yinlarni qabul qilishga tayyorgarlik ko‘rib kelmoqda. Uchrashuv natijasi bo‘yicha sport va siyosat o‘rtasidagi hamkorlik yanada mustahkamlanishi kutilmoqda.

Инфантино и Трамп договорились по участию сборной Ирана
Президент Международной федерации футбола (ФИФА) Джанни Инфантино объявил о проведении встречи с лидером США Дональдом Трампом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе этого важного разговора широко обсуждались процесс подготовки к чемпионату мира, который состоится в следующем году, а также ситуация за оставшиеся до начала турнира 93 дня. Основное внимание лидеров было уделено ситуации, связанной с национальной сборной Ирана.
Как подчеркнул глава ФИФА, сборная Ирана уже получила путевку на турнир, и президент США Трамп вновь подтвердил право этой команды участвовать в предстоящем чемпионате. Эта новость имеет большое значение для духа единства в футболе, несмотря на сложную политическую обстановку.
Инфантино в своем выступлении особо подчеркнул, насколько значимым событием является сближение и объединение народов мира через футбол. По его мнению, этот турнир станет огромной основой, открывающей безграничные возможности для спортсменов и болельщиков.
Чемпионат мира запланирован на проведение с 11 июня по 19 июля 2026 года на территории США, Канады и Мексики, и все три государства уже готовятся к приему матчей. Ожидается, что в результате встречи сотрудничество между спортом и политикой будет еще больше укреплено.