Myunxen shahri meri Diter Rayter o‘zining "Bayern Munich" futbol klubidagi kuzatuv va boshqaruv maslahat kengashlarida egallagan lavozimlaridan rasman iste’foga chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu muhim qaror jamoatchilikda keng ko‘lamli noroziliklarga sabab bo‘lgan yashirin daromadlar masalasidan so‘ng qabul qilindi. Ma’lumotlarga ko‘ra, siyosatchi shahar aholisining ishonchini saqlab qolishni o‘zining eng asosiy vazifasi deb bilgan.
U butun hayoti davomida mashhur klubning fidoyi muxlisi bo‘lganiga qaramay, shaffoflik va ochiqlik o‘z shaxsiy manfaatlaridan ham ustun turishi kerakligini ta’kidlab o‘tgan. Munyosib muammo 2021-yilda lavozimga kirganidan beri klubdan olgan daromadlari haqida shahar kengashiga to‘liq xabar bermagani ma’lum bo‘lgach boshlangan edi.
Muxolifat vakillari bu holatni keskin tanqid qilib, uning klubdagi faoliyati va moliyaviy kelishuvlari bo‘yicha aniq hisobot talab qilgan edi. Natijada, Rayter klubda xizmat qilish davomida jami 90 ming yevro ishlab topganini e’lon qildi va ushbu pul summasiga soliq to‘liq to‘langanini tasdiqladi.
U endi olingan mablag‘ning butun miqdorini shahardagi turli ijtimoiy loyihalarga xayriya qilishga va’da bergan. Shaffoflikning yo‘qligi merining siyosiy kelajagiga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatdi.
O‘tgan yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan birinchi tur saylovlarida Rayter atigi 35,6 foiz ovoz to‘pladi. Bu ko‘rsatkich uning avvalgi natijalariga nisbatan sezilarli darajada past bo‘lib, xalqning uning ishonchidan chiqayotganini ko‘rsatmoqda.
Hozirda u kelgusi haftalarda Dominik Krauzega qarshi bo‘lib o‘tadigan ikkinchi tur saylovlariga jiddiy tayyorgarlik ko‘rish bilan mashg‘ul bo‘lmoqda. Ushbu voqealar shahar boshqaruvida yuzaga kelgan o‘zgarishlar va jamoatchilik fikrining kuchini yaqqol namoyon etdi.

Мэр Мюнхена ушел с должности в клубе «Бавария»
Мэр города Мюнхен Дитер Райтер официально ушел с занимаемых им должностей в наблюдательном и управляющем советах футбольного клуба «Бавария Мюнхен». Об этом сообщает Zamin.uz.
Это важное решение было принято после скандала со скрытыми доходами, вызвавшего широкие общественные протесты. По имеющимся данным, политик считал сохранение доверия жителей города своей главной задачей.
Несмотря на то, что он всю жизнь был преданным болельщиком знаменитого клуба, он подчеркнул, что прозрачность и открытость должны стоять выше его личных интересов. Критическая проблема возникла после того, как стало известно, что с момента вступления в должность в 2021 году он не предоставил городскому совету полной информации о доходах, полученных от клуба.
Представители оппозиции резко критиковали эту ситуацию, требуя четкого отчета о его деятельности в клубе и финансовых соглашениях. В результате Райтер объявил, что за время работы в клубе он заработал в общей сложности 90 тысяч евро, и подтвердил полную уплату налогов с этой суммы.
Он пообещал пожертвовать всю полученную сумму на различные социальные проекты в городе. Отсутствие прозрачности также серьезно повлияло на политическое будущее мэра.
На состоявшихся в прошлое воскресенье выборах первого тура Райтер набрал всего 35,6 процента голосов. Этот показатель значительно ниже его предыдущих результатов и свидетельствует о растущем недоверии населения к нему.
Сейчас он активно готовится ко второму туру выборов, который состоится в ближайшие недели против Доминика Краузе. Эти события ярко продемонстрировали изменения в городском управлении и силу общественного мнения.