Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp futbol bo‘yicha jahon chempionatida Eron milliy terma jamoasining ishtiroki bo‘yicha o‘z fikrini ochib aytdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Eron jamoasi musobaqada qatnashishi mumkin va bu borada hech qanday to‘siq yo‘q. Biroq, hozirgi kunda shakllangan nozik vaziyatni inobatga olganda, sportchilarning xavfsizligi masalasi uni jiddiy o‘ylantirishi aytilmoqda.
Prezident Trampning ta’kidlashicha, yuqori darajadagi xavf-xatarga qaramay, sportchilarning u yerdagi bo‘lishi ularning hayoti va sog‘lig‘i nuqtayi nazaridan eng to‘g‘ri qaror bo‘lishi shubhali. Tramp xalqaro miqyosdagi har qanday musobaqalarda sportchilarning xavfsizligi boshqa barcha omillardan muhimroq ekanligini birinchi o‘ringa qo‘ydi.
Uning aytishicha, siyosiy yoki iqtisodiy manfaatlarga qaraganda inson hayotini asrash har doim ham birinchi vazifa bo‘lishi kerak. Shu bois, mavjud holatda sportchilarning xavfsizligini ta’minlash uchun alohida e’tibor qaratish va qo‘shimcha choralar ko‘rish lozimligi ta’kidlandi.
Bu fikrlar jahon jamoatchiligi orasida keng muhokama qilinmoqda va ko‘plab mutaxassislar sport mavsumi davomida xavfsizlikni ta’minlashning qanchalik muhim ekanligini yana bir bor eslatib o‘tmoqda. Musobaqa tashkilotchilari va sport federatsiyalari ham bu masalaning o‘ziga xosligini hisobga olgan holda, barcha sportchilar uchun qulay va xavfsiz sharoit yaratishga intilishi kerak.

Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп открыто высказал свое мнение об участии национальной сборной Ирана в чемпионате мира по футболу. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, сборная Ирана может участвовать в турнире и никаких препятствий для этого нет. Однако, учитывая сложившуюся на данный момент деликатную ситуацию, вопрос безопасности спортсменов вызывает у него серьезные опасения.
Как подчеркнул президент Трамп, несмотря на высокий уровень риска, сомнительно, что присутствие спортсменов там будет самым правильным решением с точки зрения их жизни и здоровья. Трамп поставил безопасность спортсменов на первое место, отметив, что в любых международных соревнованиях она важнее всех остальных факторов.
По его словам, сохранение человеческой жизни всегда должно быть приоритетной задачей по сравнению с политическими или экономическими интересами. Поэтому было подчеркнуто, что в сложившейся ситуации необходимо уделить особое внимание обеспечению безопасности спортсменов и принять дополнительные меры.
Эти высказывания широко обсуждаются в мировом сообществе, и многие специалисты еще раз напоминают о важности обеспечения безопасности в течение спортивного сезона. Организаторы соревнований и спортивные федерации также должны учитывать специфику данной проблемы и стремиться создать комфортные и безопасные условия для всех спортсменов.