Yaqin Sharqdagi harbiy taranglik kuchayib borishi bilan dunyo e’tibori yana bir karra mintaqaga qaratildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Germaniya milliy futbol terma jamoasi esa kelajakdagi Jahon chempionatida qatnashish masalasiga juda ehtiyotkorona yondashmoqda. Kengroq geosiyosiy vaziyat va Vashingtonning tashqi siyosatidagi o‘zgarishlar Germaniya jamoasida turnirni boykot qilish to‘g‘risidagi bahslarni qayta jonlantirdi.
Bu holat nafaqat sportchilar, balki butun mamlakat uchun jiddiy savol tug‘dirmoqda. Jahon chempionatida g‘olib bo‘lgan sobiq murabbiy Yoaxim Lyov yirik turnirlar atrofidagi siyosiy xavotirlar yangilik emasligini ta’kidladi.
Biroq u hozirgi vaziyatning oldingi yillardagilarga qaraganda ayniqsa jiddiy ekanini aytdi. Lyov 2018 yilda Rossiyada bo‘lib o‘tgan musobaqa oldidagi bahslar va 2022 yilda Qatarda o‘tkazilgan turnir arafasidagi boykot chaqiriqlarini eslatib o‘tdi.
Uning fikricha, faol urush jarayonlari davom etayotgan mamlakatda o‘ynash ancha katta xatarlarni keltirib chiqarishi mumkin. Shu bilan birga, musobaqaning siyosat tomonidan kuchli darajada belgilanib ketish ehtimoli ham mavjud.
Lyovning so‘zlariga ko‘ra, milliy terma jamoa va Germaniya futbol federatsiyasi xalqaro sportda xavfsizlikni eng ustuvor masala sifatida ko‘rishlari kerak. Muxlislar va futbolchilar allaqachon voqealar rivojini diqqat bilan kuzatmoqdalar.
Ularning xavfsizligi barcha narsadan muhimroq hisoblanadi. Yakuniy qaror esa yaqin davrda siyosiy va xavfsizlik vaziyati qanday o‘zgarishiga bog‘liq bo‘ladi.
Agar vaziyat barqarorlashmasa, jamoa turnirdan chiqib ketishi ham mumkin. Bu qaror faqat sportchilarga emas, balki butun Germaniya xalqiga ta’sir qiladi.

Национальная сборная Германии может бойкотировать Чемпионат мира
По мере усиления военной напряженности на Ближнем Востоке внимание мира вновь обратилось к региону. Об этом сообщает Zamin.uz.
Национальная футбольная сборная Германии при этом очень осторожно подходит к вопросу участия в предстоящем Чемпионате мира. Более широкая геополитическая обстановка и изменения во внешней политике Вашингтона вновь оживили в немецкой команде дискуссии о возможном бойкоте турнира.
Эта ситуация вызывает серьезные вопросы не только для спортсменов, но и для всей страны. Бывший главный тренер сборной Германии, победитель Чемпионата мира Йоахим Лев, подчеркнул, что политические опасения вокруг крупных турниров — не новость.
Однако он отметил, что нынешняя ситуация особенно серьезна по сравнению с предыдущими годами. Лев напомнил о дискуссиях перед турниром 2018 года в России и призывах к бойкоту накануне чемпионата 2022 года в Катаре.
По его мнению, проведение игр в стране, где продолжаются активные боевые действия, может повлечь за собой гораздо большие риски. При этом существует и вероятность того, что турнир будет в значительной степени определен политикой.
Согласно словам Лева, национальная сборная и Немецкий футбольный союз должны рассматривать безопасность как приоритетную задачу в международном спорте. Болельщики и футболисты уже внимательно следят за развитием событий.
Их безопасность считается важнее всего. Окончательное решение будет зависеть от того, как изменится политическая и безопасностная обстановка в ближайшее время.
Если ситуация не стабилизируется, команда может даже отказаться от участия в турнире. Это решение повлияет не только на спортсменов, но и на весь немецкий народ.