O‘zbekiston milliy futbol terma jamoasi yaqin kelajakda bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish jarayonini faol davom ettirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tayyorgarlikning muhim bosqichi sifatida mart oyida o‘tkaziladigan yig‘in doirasida FIFA Series turnirida ishtirok etish rejalashtirilgan. Ushbu jiddiy musobaqaga tayyorgarlikni yanada samarali tashkil etish maqsadida jamoa shtabining tibbiy bo‘limiga xalqaro miqyosda tan olingan tajribali mutaxassislar jalb etilmoqda.
Bu qadamlar futbolchilarimizning jismoniy holatini barqaror ushlab turish va jarohatlarning oldini olishda hal qiluvchi ahamiyatga ega. Tibbiy shtabga qo‘shilgan eng asosiy mutaxassislardan biri sport tibbiyoti va ortopediya sohasidagi taniqli shifokor Enriko Kastellachchi hisoblanadi.
U ko‘plab yillar davomida Italiya milliy terma jamoasining asosiy shifokori lavozimida faoliyat yuritib, o‘z kasbiy malakasini namoyish etgan. Shundan tashqari, Kastellachchi o‘zining faoliyati davomida Italiya futbol shifokorlari assotsiatsiyasi prezidenti va Italiya milliy ortoped-travmatologlar assotsiatsiyasi vitse-prezidenti kabi mas’ul lavozimlarda ham ishlagan.
Uning kelishi jamoa uchun zamonaviy tibbiy yondashuvlarni joriy etish imkonini beradi. Shuningdek, jamoa tarkibiga italiyalik malakali fizioterapevt Simeone Sijilyo ham kiritildi.
U o‘zining faoliyati davomida Palermo, Salernitana va Benevento kabi nufuzli klublarda muvaffaqiyatli ishlagan tajribaga ega. Sijilyoning qo‘shilishi futbolchilarning mashg‘ulotlardan keyingi tiklanish jarayonini tezlashtirish va ularning jismoniy quvvatini to‘g‘ri yo‘naltirishga katta hissa qo‘shadi.
Ushbu mutaxassislarning O‘zbekiston terma jamoasiga jalb etilishi mamlakatimizning futbol sohasida xalqaro standartlarga intilayotgani va yirik musobaqalar oldida jiddiy e’tibor qaratayotganini yorqin ko‘rsatadi. Manba: One.uz

В сборную для подготовки к Чемпионату мира привлечены иностранные специалисты
Национальная сборная Узбекистана по футболу активно продолжает процесс подготовки к предстоящему Чемпионату мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
В качестве важного этапа подготовки в марте запланировано участие в турнире FIFA Series. Для более эффективной организации подготовки к этому серьезному соревнованию в медицинский штаб команды привлекаются признанные на международном уровне опытные специалисты.
Эти шаги имеют решающее значение для поддержания физической формы наших футболистов и предотвращения травм. Одним из ключевых специалистов, присоединившихся к медицинскому штабу, является известный врач в области спортивной медицины и ортопедии Энрико Кастеллаччи.
Многие годы он работал главным врачом национальной сборной Италии, демонстрируя высокий профессионализм. Кроме того, Кастеллаччи занимал ответственные должности президента Ассоциации врачей итальянского футбола и вице-президента Национальной ассоциации ортопедов-травматологов Италии.
Его приход дает возможность внедрить в команде современные медицинские подходы. Также в состав команды включен квалифицированный итальянский физиотерапевт Симеоне Сиджильо.
Он обладает опытом успешной работы в таких авторитетных клубах, как Палермо, Салернитана и Беневенто. Присоединение Сиджильо внесет большой вклад в ускорение процесса восстановления футболистов после тренировок и правильное направление их физических усилий.
Привлечение этих специалистов в сборную Узбекистана ярко демонстрирует стремление нашей страны к международным стандартам в футболе и серьезное внимание, уделяемое крупным соревнованиям. Источник: One.uz