Manchester City futbol klubining mashhur hujumchisi Erling Holand shaxmat olamida ham yangi izlanishlarga kirishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Sun nashriga tayanilgan ma’lumotlarga ko‘ra, u Total Chess World Championship Tour nomli yangi va kengko‘lamli loyihaning asosiy investorlaridan biriga aylandi. Ushbu tashabbusning bosh maqsadi shaxmatni faqat mutaxassislar qulog‘ida emas, balki keng xalq orasida ham mashhur qilish va uni dunyoning eng ko‘zga ko‘rinishli sport tadbirlaridan biriga aylantirishdan iboratdir.
Yigirma besh yoshli norvegiyalik futbolchi shaxmat o‘yiniga cheksiz qiziqish bilan yondashadi va uni tomoshabinlar uchun yanada jozibali qilishga qaratilgan g‘oyalarni faol qo‘llab-quvvatlaydi. Loyihaning muvaffaqiyati uchun uning vatandoshi, dunyoga mashhur grossmeyster Magnus Karlsonning ham turnirda ishtirok etishi kutilmoqda.
Bu holat tadbirga yangi o‘yinchi kiritish bilan birga, uning obro‘sini yanada oshiradi va ko‘proq e’tibor yigishiga xizmat qiladi. Erling Holand shaxmat va futbol o‘rtasida ko‘plab umumiy jihatlarni ko‘radi.
Uning fikricha, har ikkala sport turi ham tez qaror qabul qilishni, kuchli sezgini va kelajakdagi bir necha yurishlarni oldindan rejalashtirishni talab qiladi. Futbolchining ta’kidlashicha, aynan shu sifatlarning yig‘indisi shaxmatning chuqur aqliy jangini eng yuqori darajadagi futbol taktikasi bilan uyg‘unlashtiradi va ularni bir-biriga yaqinlashtirib turadi.
Kelishuv doirasida Erling Holand va taniqli investor Morten Borg Chess Mates kompaniyasiga hammuassis sifatida qo‘shildi. Ushbu kompaniya yangi Norvegiya shaxmat turnirining asosiy tashkilotchilaridan biri hisoblanadi va loyihani hayotga tatbiq etishda yetakchi rol o‘ynaydi.
Yangi turnirning rasmiy ravishda ishga tushirilishi 2026 yilning ikkinchi yarmiga rejalashtirilgan bo‘lib, bu vaqtda dunyo miqyosida katta shov-shuvga sabab bo‘lishi kutilmoqda. Manba: The Sun

Знаменитый нападающий футбольного клуба «Манчестер Сити» Эрлинг Холанд также начал новые поиски в мире шахмат. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, основанной на материалах издания The Sun, он стал одним из основных инвесторов нового масштабного проекта под названием Total Chess World Championship Tour. Главная цель этой инициативы — сделать шахматы популярными не только среди специалистов, но и среди широкой публики, превратив их в одно из самых зрелищных спортивных событий мира.
25-летний норвежский футболист бесконечно увлечен шахматами и активно поддерживает идеи, направленные на то, чтобы сделать игру еще более привлекательной для зрителей. Для успеха проекта ожидается участие его соотечественника, всемирно известного гроссмейстера Магнуса Карлсена в турнире.
Этот факт не только добавляет нового игрока к мероприятию, но и повышает его престиж, привлекая больше внимания. Эрлинг Холанд видит множество общих черт между шахматами и футболом.
По его мнению, оба вида спорта требуют быстрого принятия решений, сильного чутья и планирования нескольких ходов наперед. Как отмечает футболист, именно совокупность этих качеств объединяет глубокую интеллектуальную битву шахмат с высочайшим уровнем футбольной тактики, сближая их друг с другом.
В рамках соглашения Эрлинг Холанд и известный инвестор Мортен Борг присоединились к компании Chess Mates в качестве сооснователей. Эта компания является одним из основных организаторов нового норвежского шахматного турнира и играет ведущую роль в реализации проекта.
Официальный запуск нового турнира запланирован на вторую половину 2026 года, когда ожидается, что он вызовет большой резонанс во всем мире. Источник: The Sun